10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Francouzské MZV: Potenciální fakt sledování evropských politiků ze strany USA je vážná věc

Potenciální fakt sledování evropských politiků ze strany USA je velmi vážná věc, tuto informaci je třeba prověřit, prohlásil státní tajemník při Ministerstvu zahraničí Francie Clément Beaune.

Německý list Süddeutsche Zeitung dříve napsal, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) sledovala pomocí Dánska celou řadu evropských politiků, včetně kancléřky SRN Angely Merkelové, ministra zahraničí (nynější prezident SRN) Franka-Waltera Steinmeiera a kandidáta na post kancléře SRN za Sociálnědemokratickou stranu Německa Pera Steinbrücka. Připomíná rovněž, že dánské tajné služby poskytovaly pomoc USA ve špehování předních politiků Švédska, Norska, Nizozemí, Francie a Německa.

„Nežijeme ve světě plyšových medvídků. A takové věci se bohužel mohou stát… Tento potenciální fakt je velmi vážný, musíme si to ověřit,“ řekl Beaune v přenosu rozhlasové stanice France Info.

Nevyloučil možnost následků, pokud se tato informace potvrdí.

„Musíme zjistit, jestli naši partneři v EU, Dánsko, udělali chyby ve spolupráci s americkými tajnými službami… A pak zjistit, jestli z americké strany byly fakticky odposlechy, špehování politických lídrů… Nesmíme to samozřejmě zlehčovat, je to velmi vážná věc… Nechci zamlčovat podobné případy, jenže musíme to všechno prověřit… A odsoudit, když to bude potvrzeno,“ řekl státní tajemník.

ZDROJ

 

Sdílet: