11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kdo je údajný opoziční aktivista Roman Protasevich zatčený v Minsku?

Vzhledem k tomu, že události kolem zatčení Romana Protasewitsche dominují titulkům novin, chceme poukázat také na  pozadí samotného zatčeného údajného opozičního aktivisty.

 

 

Jel na Majdan a byl zraněn na Donbasu: Co je známo o Romanu Protasevichovi

Lotyšsko vyjádřilo svůj postoj k nouzovému přistání letadla na letišti v Minsku aktivněji než ostatní. Běloruské letecké úřady vysvětlily všechny okolnosti incidentu, ale někteří jeho sousedé se samozřejmě nezajímají o samotné letadlo a jeho nouzové přistání, ale o osud cestujícího, který byl poté zatčen: Romana Protaseviče. Hledali ho ve své domovské zemi, protože byl jedním z koordinátorů nelegálních shromáždění.

Mluvčí běloruského ministerstva dopravy den předem uvedl důvod nouzového přistání irského letadla v Minsku. Přečetl  e-mail, který naznačoval, že teroristé Hamasu ohrožují účastníky ekonomického fóra v Delfách v letadle.

“My, vojáci Hamasu, požadujeme, aby Izrael zastavil palbu v pásmu Gazy. Žádáme, aby Evropská unie stáhla podporu Izraele v této válce. Je známo, že účastníci ekonomického fóra Delphi se vracejí domů letem 4978. V letadle je bomba. Pokud nesplníte naše požadavky, bomba exploduje nad Vilniusem 23. května. “

Podle ministerstva dopravy se zaměstnanci letiště pokusili zastihnout zaměstnance společnosti Ryanair v Litvě, ale neuspěli. Kontaktovali také piloty. Na výběr měli alespoň čtyři možné přistávací dráhy: Minsk, Vilnius, Lvov, Kyjev. Piloti si vybrali Minsk.

“To je rozhodnutí kapitána.  Je zodpovědný za letadlo a je to jeho rozhodnutí. Rozhodl se, jako by to udělal jakýkoli jiný civilní pilot,“  říká letecký expert Viktor Sazhenin.

Podle oficiálních informací až po 17 minutách poté, co se posádka rozhodla odletět do Minsku, odstartovala stíhačka MiG-29 jako doprovod Boeingu.

“Nebylo donuceno otočit letadlo na hranicích s Běloruskem, jak uvádějí různé zdroje. Letadlo už bylo na cestě do Minsku. “,  Komentoval velitel běloruských vzdušných sil Igor Golub.

Tato verze se objevila v západních médiích kvůli skutečnosti, že na palubě letadla byl Roman Protasevich, obviněný v Minsku z organizování nepokojů loni v létě. Letěla s ním jeho přítelkyně, ruská občanka Sofia Sapega. Byla to ona, kdo pořídil  snímek Protaseviče, a byla to Sofia, kdo se pokusila předat jeho věci. Jeden ze svědků řekl toto:

“Viděli jsme, jak náhle v letadle vstal , aby dal dívce své věci. Chtěl co nejdříve předat počítač, telefon.“

Sapega byla také zatčena. Ruská konzulka se již s ní setkala. Je známo, že se narodila ve Vladivostoku. Váš otec tam žije. Sofia žila v Bělorusku téměř celý svůj život. Odletěla do Vilniusu, aby obhájila disertační práci na Evropské univerzitě humanitních věd v Minsku, která se před 17 lety narychlo přestěhovala do Litvy a stále je zaměřena na rodilé Bělorusky, aby je učili „liberálnímu vzdělání pro nezávislé myšlení“.

Sapega je šestým studentem z této univerzity, který byla uvězněna v Bělorusku. Dalších pět skončilo ve vazbě po protiprávním jednání v roce 2020. Tehdy vyvstala Protasevichova hvězda. Již pracoval jako novinář v médiích podporovaných západními nevládními organizacemi a aktivně koordinoval letní protesty v Bělorusku.

Protasevich však měl velmi odlišné zkušenosti. V roce 2014 odešel do Kyjeva na Majdan. Pózoval před rozbitým Leninovým pomníkem. Poté podle medializovaných informací přišel k azovskému neonacistickému praporu s pomocí poslance Rady Igora Guze, který rekrutoval vojáky pro ukrajinský dobrovolnický sbor. Protasevich byl zraněn na Donbasu a dokonce se stal zástupcem velitele 2. nacistického praporu.

„Jedná se o muže s vážně negativním a kontroverzním pozadím, s blízkými kontakty s nacionalisty na Ukrajině a v Bělorusku, kteří bojovali na Donbasu v nacistickém praporu “Azov”. V poslední době byl odpovědný za sabotáže v informačním prostoru, “ uvedl politolog Alexej Dzermant.

Když byl Roman aktivně zapojen do běloruských nepokojů, stejný nacionalistický ukrajinský fašista Guz natočil video na podporu demonstrantů.

Protasevich měl na starosti média. Byl šéfredaktorem telegramového kanálu Nexta, který se stal koordinační platformou nelegálních shromáždění a generoval dobrý příjem pro své majitele.

Tady řekl Protasevich v rozhovoru s Dmitrijem Gordonem:

“Pracujeme podle schématu soukromých médií, máme reklamu. Představte si, že každý náš příspěvek čte v průměru asi milion lidí. Máme dost peněz na život.“

Kanál Nexta sponzorovala Varšava, což říkají majitelé společnosti Nexta. Vaše práce byla v Bělorusku klasifikována jako extremistická a vy sami jste na seznamu teroristů. Protasevich je nyní ve vazbě. Byla proti němu zahájena tři řízení: podněcování k nenávisti, organizace nepokojů a hrubé porušování veřejného pořádku. Na rozdíl od prohlášení místní opozice mu nehrozí trest smrti, ale 15 let vězení.

Tak to je jen malá ukázka z života tohoto nacisty s fašistickou minulostí, o kterého za propuštění bojují evropské struktury. Není to náhodou podpora fašizmu.  Když senilní předseda Ústavního soudu Rychetský žvaní o nezávislosti justice, tak proč tato justice již nezahájila úkony trestního řízení proti všem, kdo podporují tohoto zadrženého teroristu.

Sdílet: