4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americké bezcenné hodnoty

„Všichni, včetně leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů, homosexuálů a intersexuálů, si zaslouží žít důstojně,“ poučuje ministerstvo zahraničí USA. Všichni? A co Palestinci?

Neúměrný počet úmrtí mezi Palestinci hovoří o jednostranném zabíjení. Během uplynulého týdne bylo při násilnostech zabito více než 200 osob – téměř čtvrtina z nich byly děti.

Je to odporný vzorec, který je vidět pokaždé, když propukne konflikt.

Hrůzný počet obětí se bude pravděpodobně zvyšovat, protože izraelští lídři ignorují mezinárodní výzvy k příměří a naopak slibují, že budou pokračovat v náletech „tak dlouho, jak to bude nutné“. Izraelci tomu říkají „sekání trávy“. Jak ohavný a zvrácený je tento současný scénář k varšavskému ghettu.

Oproti tomu počet Izraelců, zabitých palestinskými raketami, dosáhl 10 osob, včetně dvou dětí. Dvacetinásobný rozdíl v počtu obětí odráží nehorázné použití bezhlavé a nadměrné smrtící síly ze strany Izraelců.

Přesto již potřetí v minulém týdnu Bidenova administrativa vetovala mezinárodní úsilí na půdě Rady bezpečnosti OSN o vyhlášení příměří. Přitom jsou celé rodiny vyhlazovány během náletů, které provádějí stovky izraelských stíhaček, bombardujících domy tunami výbušnin v hustě osídleném pásmu Gazy.

Prezident Joe Biden i jeho přední diplomat Antony Blinken odmítají odsoudit zabíjení ze strany Izraele a jen pokrytecky stále opakují, že podporují „právo Izraele na sebeobranu“. Co je správného na zabíjení dětí v jejich postelích? Nebo na neochabujících náletech, které zabraňují dokonce i záchranným týmům vyprošťovat těla z trosek? Nebo na bombardování budovy, kde sídlila mezinárodní média? Tento poslední, zjevně válečný zločin, byl zřejmě proveden z toho důvodu, aby média nemohla informovat o dalších válečných zločinech.

Amerika je ve své hanebné podpoře izraelských zločinů izolovaná. Zejména Bidenova administrativa se předhání v pokrytectví a poukazování na ctnosti.

Od doby, kdy se prezident Biden a jeho tým ujali před čtyřmi měsíci úřadu, mluví s velkým nadšením o „mezinárodním řádu, založeném na pravidlech“ a „demokratických hodnotách“. Hovoří o tom, že svět se zmítá v historickém boji mezi „demokracií a autokracií“, přičemž Američané jsou samozřejmě ti čestní a ctnostní. Biden a Blinken dělají kázání Rusku a Číně o lidských právech.

Mlhavé vyzdvihování ctností a rétorika o hodnotách jsou vždy abstraktní a jsou navršeny na spoustu mediální propagandy. Například bychom měli věřit tomu, že Čína páchá genocidu proti ujgurské muslimské populaci. Nebyly poskytnuty žádné důkazy a tzv. americké informace jsou ve skutečnosti dezinformace, pocházející od pochybných ideologických expertních skupin, jak zdokumentovali nezávislí novináři na chvályhodném webu The Grayzone.

Avšak zde máme skutečnou situaci, kdy izraelská armáda, kterou zásobují USA, provádí útok proti muslimům (a křesťanům), shromážděným v koncentračním táboře pod širým nebem, známém jako Gaza. A Američané jsou zatýkáni za ubohé podvody.

Jediný telefonát od Bidena, který by řekl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že Washington přeruší každoroční pomoc ve výši 3,8 miliardy dolarů, by bleskovou válku ukončil. Ale to se pravděpodobně nestane, protože Biden a Blinken jsou horliví příznivci Izraele. Nejen Biden a Blinken. Promítnutí vlivu imperiální moci Washingtonu do Středního východu závisí na Izraeli. Izraelci si tak mohou dělat, co chtějí, s vědomím, že americké vlády budou přivírat oči před zločiny nelegální okupace a přetrvávajícím násilným vystěhováním Palestinců z jejich domoviny.

Poté, co izraelské válečné letouny o víkendu bombardovaly v Gaze budovu, kde sídlila mezinárodní média, Antony Blinken hovořil s řídícím pracovníkem agentury AP, která patřila k napadeným zpravodajským agenturám. Blinken nabídl „svou neochvějnou podporu nezávislým novinářům a mediálním organizacím po celém světě a poukázal na nepostradatelnost jejich zpravodajství v konfliktních zónách.

Jaké je to cynické vyzdvihování ctností a prázdných hodnot! Jaká neochvějná podpora žurnalistiky? Stejně jako Blinkenova „neochvějná podpora práva Izraele na sebeobranu“?

Zatímco v pondělí masakr sílil a narůstal počet mrtvých těl v Gaze, Bidenova vláda vydala prohlášení u příležitosti „Mezinárodního dne proti homofobii, transfobii a bifobii“. Ministerstvo zahraničí uvedlo: „Spojené státy se snaží opětovně zdůraznit lidská práva a základní svobody pro všechen lid, včetně leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů, homosexuálů a intersexuálů.“ A dodalo: „Všichni si zaslouží žít důstojně.“

Všichni? A co Palestinci?

Koncem tohoto týdne se má Antony Blinken setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem na jejich prvním osobním setkání během summitu Arktické rady. Bezpochyby se bude domýšlivý Američan snažit poučovat Lavrova o „řádu, založeném na pravidlech“ a západních „hodnotách“. Není pochyb o tom, že zkušený ruský diplomat také hošánka Blinkena trochu proškolí a řekne mu, aby se držel svých bezcenných hodnot na bojových hlavicích izraelských stíhaček, které jsou shazovány na palestinské domovy.

Finian Cunnigham

America’s Worthless Values vyšel 18.5.2021 na Strategic Culture Foundation. Překlad Zvědavec.

Zvedavec.org

 

Sdílet: