16. 10. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Na letišti v Minsku zadrželi zakladatele opozičního kanálu Nexta

Zakladatele kanálu s názvem Nexta na Telegramu a také kanálu na stejné platformě, který nese název Běloruský mozek, Romana Protaseviče, zadrželi na letišti v Minsku., informovalo hlavní ředitelství pro odhalování organizované kriminality a korupce běloruského ministerstva vnitra.

Oba tyto telegramové kanály jsou v republice považovány za extremistické. Sám Protasevič figuruje na seznamu osob zapojených do teroristické činnosti, proto po něm bylo vyhlášeno pátrání.

Podle neregistrovaného střediska pro lidská práva Vesna letěl dotyčný letem Ryanair na trase Atény – Vilnius. Uvádí se, že „po kontrole letadla v Minsku byli cestující posláni ke druhé kontrole dokladů, a tehdy byl Protasevič zadržen“.

Jak agentuře Sputnik řekli v tiskové službě letiště Minsk, letadlo nouzově přistálo v běloruské metropoli po zprávě o možném zaminování. Tato zpráva se ale později nepotvrdila.

Telegram-kanál s názvem Pool první, blízký tiskové službě běloruského prezidenta, na druhou stranu uvedl, že při přijetí zprávy o zaminování bylo letadlo téměř nad hranicí. „Letět do Vilniusu bylo jednoznačně blíž, ale obrátili se právě na Minsk,“ uvádí se.

O situaci byl informován i běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který „dal bezpodmínečný příkaz – otočit letadlo a přijmout ho“. Pro doprovod pasažérů do vzduchu vzlétl stíhací letoun MiG-29. Situace s letadlem společnosti Ryanair, jenž přistálo v Minsku, tak byla pod kontrolou Alexandra Lukašenka.

Zakladatelé společnosti Nexta, sídlící v Polsku, Štěpán Pudilo a Roman Protasevič jsou v Bělorusku obviněni ze spáchání trestných činů v souladu se články „Organizace masových nepokojů“ (podle tohoto článku hrozí zadrženému až 15 let vězení) a „Organizace skupinových akcí, které hrubě narušují veřejný pořádek“ (až tři roky vězení).

Mimo jiné bylo proti nim zahájeno také trestní řízení o spáchání „úmyslného jednání směřujícího k podněcování společenského nepřátelství na základě profesní příslušnosti“ (maximální trest činí 12 let).

Nexta vyzývala k účasti na protestech a koordinovala tyto akce, které začaly po prezidentských volbách v Bělorusku a trvaly několik měsíců.

Prohlášení litevského prezidenta

Prezident Litvy Gitanas Nausėda prohlásil, že letadlo Ryanair bylo donuceno k přistání v Minsku. Lídr země proto vyzval k okamžitému propuštění zakladatele kanálu na Telegramu Nexta Romana Protaseviče, jenž letěl do Vilniusu, ale byl zadržen v Minsku.

„Bezprecedentní událost! Civilní osobní letadlo mířící do Vilniusu nuceně přistálo v Minsku. V letadle byl běloruský politický aktivista a zakladatel Nexta. Je zadržen. Za tímto odporným činem stojí běloruský režim. Požaduji okamžité propuštění Romana Protaseviče,“ napsal litevský prezident na svém Twitteru.

Požadavek Ministerstva zahraničních věcí Litvy

Litevské ministerstvo zahraničí předvolalo dočasného poradce pro záležitosti Běloruska s požadavkem okamžitého propuštění cestujících a posádky letadla společnosti Ryanair, které přistálo v Minsku. Uvádí se to v prohlášení zveřejněném na webových stránkách úřadu.

„Dne 23. května byl dočasný poradce pro záležitosti v Bělorusku předvolán na litevské ministerstvo zahraničí, kde mu byl vysloven požadavek, aby byli všichni pasažéři a členové posádky, kteří přistáli na letišti v Minsku, okamžitě propuštěni,“ píše se v prohlášení.

ZDROJ

 

Sdílet: