3. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Blíž k ruským hranicím“: Jaké jsou cíle NATO pro mnohonárodnostní cvičení Noble Jump 2021

19. května začíná cvičení Severoatlantické aliance Noble Jump 2021, které se bude konat v Rumunsku a Bulharsku. Podle Bukurešti jsou manévry navrženy tak, aby otestovaly „bojeschopnost Společné pracovní skupiny pro vysokou připravenost“. Na rumunské území již dorazilo osm vojenských kolon. Jak je specifikováno v NATO, zapojeno bude celkem asi 4 tisíce vojáků z 12 zemí. Podle odborníků uvedený cíl Noble Jump 2021 neodráží skutečný účel cvičení. Podle analytiků jsou manévry, které mají být provedeny v bezprostřední blízkosti ruských hranic, potenciálně namířeny proti Ruské federaci.

Ve středu 19. května začnou nadnárodní manévry Noble Jump 2021, které se uskuteční v Rumunsku a Bulharsku. Uvádí to rumunské ministerstvo národní obrany.

„Noble Jump 2021 je překvapivé mezinárodní vojenské cvičení, za jehož plánování a provádění odpovídá Velitelství spojeneckých ozbrojených sil (NATO) v Neapoli,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Rozsáhlé cvičení NATO Defender Europe 2021 zahájené v Evropě je upřímně provokativní!!!

Je třeba poznamenat, že výcvik potrvá do 2. června, jejich oficiálním cílem je zkontrolovat „bojeschopnost společné operační skupiny vysoké připravenosti a stav provádění akčního plánu připravenosti v Bulharsku a Rumunsku“.

Podle rumunského ministerstva obrany první jednotky tohoto úkolového uskupení již dorazily „pozemními cestami“ na území země, aby se účastnily manévrů.

“Osm vojenských konvojů s přibližně 190 vojáky a 120 jednotkami vojenské techniky tak vstoupilo do země přes hraniční bod Giurgiu,” uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Jak je uvedeno v Severoatlantické alianci, celkem bude během manévrů zapojeno asi 4 tisíce vojáků z 12 zemí. NATO rovněž vysvětlilo, že Noble Jump 2021 se bude konat pod záštitou manévrů Steadfast Defender 2021 , které jsou zase součástí cvičení Defender Europe 2021.

Rozsah manévrů

Připomeneme, Defender Europe – každoroční výcvik NATO, který je veden pozemními silami Spojených států. Letos budou tyto manévry největší v Evropě za posledních 25 let. Konají se současně v 16 zemích regionu za účasti asi 28 tisíc vojenského personálu. Školení probíhají od března a mají skončit v červnu.

Pentagon uvedl, že cvičení Defender Europe 2021 bylo údajně  obranné .

Ministerstvo obrany Ruské federace zároveň uvedlo, že během Defender Europe 2021 pozorně sleduje „situaci, postup přesunu a rozmístění sil NATO v Evropě“, uvedl šéf ruského oddělení  Sergej Šojgu . Podle něj nárůst vojenské přítomnosti Spojených států a evropského bloku podél ruské hranice vede ke zvýšení vojenského nebezpečí.

Jak poznamenal ruský ministr obrany, „modernizuje se vojenská infrastruktura, roste intenzita operačního a bojového výcviku a zavádí se americký koncept„ 4 až 30 “.

Připomeňme, že tento program zahrnuje v NATO vytvoření skupin 30 motorizovaných pěších praporů, vzdušných letek a válečných lodí, které jsou připraveny k provozu po dobu 30 dnů.

Stojí za zmínku, že v rámci Defender Europe 2021 se od 3. do 16. května konala v Bulharsku také cvičení Trojská stopa – jih, která, jak uvádí ministerstvo obrany, ukazuje odstrašující potenciál Severoatlantické aliance. Školení se zúčastnilo více než osm zemí NATO, včetně Spojených států, Severní Makedonie, Španělska a Spojeného království.

V květnu se navíc v Bulharsku, Rumunsku a Estonsku uskutečnily manévry Swift Response , spojené také s Defender Europe 2021.

Kromě Swift Response jsou cvičení Defender Europe 2021 organizačně propojena s dalšími školeními, zejména s Sabre Guardian, kterého se zúčastní také Bulharsko.

Tahle ukázka provokací proti Rusku je ovšem dle našich “kavárenských pokřikovačů” naprosto v pořádku!  Běda ale, jak Rusko přesouvá svá vojska na svém území! To křičí, že Rusové chtějí útočit! Teď ale cudně mlčí.

 

 

Sdílet: