1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Čau lidi, testování covidpasů začíná, oznámil Babiš. Od června k nim Češi dostanou kódy

Totalita začala! Covidpas se brzy stane vstupenkou na svobodu. Česká republika bude jednou z 12 evropských zemí, kde se příští týden rozjede první vlna testování. Od začátku června každý, kdo je naočkovaný, prodělal nemoc nebo se nechal otestovat, dostane QR kód. V neděli to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO).

O pozitivním vývoji, který mimo jiné umožní volnější cestování v rámci Evropské unie, informoval Babiš na svém tradičním nedělním videu „Čau lidi“.

„V příštím týdnu začínáme testovat naše řešení v rámci Evropy. Od 1. června budeme vydávat EU QR kódy každému, kdo je očkovaný proti covidu-19, prodělal tuto nemoc, nebo je po testech,“ sdělil premiér.

Všechny informace budou dostupné online na webové stránce ocko.uzis.cz. Od druhé poloviny června mají být data dostupná i v mobilní aplikaci.

„Podporujeme i aplikace třetích stran, například Hospodářské komory s jejich konceptem Bezpečné provozovny,“ dodal Babiš.

Do aplikace uživatel zapíše kód, který získá po očkování nebo PCR testu. Následně mu přijde potvrzovací SMS zpráva k ověření. Informace by měly být dostupné jak na emailu, tak i v aplikaci. V případě, že někdo nemá chytrý telefon, QR kód by si mohl vytisknout na papíře. Použít by je mohli i cestovatelé.

„Covidpas má sloužit k tomu, aby Čechům umožnil vycestovat do zahraničí, a také zahraničním turistům strávit dovolenou u nás,“ doplnil premiér.

Dříve ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že covidpas by se mohl stát i součástí vstupenky na hromadné akce. Pořadatelé hromadných akcí o to dříve vyslovili zájem.

Vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla dříve uváděl, že Česko je společně s 12 evropskými zeměmi v první vlně testování aplikace. Propojenost mezi zeměmi EU je jedna z hlavních priorit, které aplikace musí splňovat. Plně fungovat by měla počátkem července, kdy začínají prázdniny.

Mezitím se o nedělní půlnoci otevřela registrace pro věkovou skupinu 40+. Celkově už má nárok na očkování jen na základě věku téměř 5,75 milionu obyvatel, což je zhruba polovina celé populace. Od prvního června by podle Babiše mohlo začít očkování pro obyvatele starší 16 let.

Proti koronaviru se nechalo naočkovat či alespoň se k vakcinaci přihlásilo 86 % lidí nad 80 let, téměř 85 % lidí ve věku 70 až 79 let, přes 73 % lidí ve věku 65 až 69 let a 64 % ve 60 až 64 let.

Vzhůru do totality a omezování osobních svobod!!!

ZDROJ

 

Sdílet: