27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zločinný izraelský útok na Pásmo Gazy zničil budovu s kancelářemi mezinárodních médií

Gaza tower housing AP, Al Jazeera is seen during a missile strike in Gaza city, May 15, 2021. REUTERS/Mohammed Salem

Zločinný letecký útok izraelského letectva vedl k úplnému zničení patnáctipatrové budovy v Pásmu Gazy, kde se nacházely kanceláře mezinárodních médií.

„Izraelské vojenské letectvo úplně zničilo výškovou budovu Al Džala, kde sídlila řada mezinárodních médií, včetně agentury Associated Press a Al-Džazíra,” uvedl zdroj.

Uvádí se, že před samotným útokem byly jednotlivé redakce varovány, kvůli čemuž mnozí zaměstnanci opustili budovu.

Představitelé Izraelských obranných sil na svém účtu na Twitteru poznamenali, že hnutí Hamás využívá výškové budovy za vojenskými účely, a sice pro zpravodajské schůze, plánování útoků, velení, kontrolu a komunikaci. Právě kvůli tomu se takové budovy stávají vojenskými terči. Dodává se, že tento postup je v souladu s mezinárodním právem.

Hamás nevyloučil ozbrojený odpor na Západním břehu Jordánu

Hnutí Hamás nevylučuje všeobecné ozbrojené povstání na palestinských územích Západního břehu Jordánu. Novinářům to uvedl mluvčí hnutí Fauzí Barhúm.

Podle něj je to jen otázka času. „Zdá se, že tento výbuch již začal kvůli agresivnímu chování okupantů na celém Západním břehu. Vývoj na Západním břehu se velmi pravděpodobně promění v odpor ve všech jeho formách, včetně ozbrojeného odporu,“ uvedl Barhúm.

Pokud jde o možnou pozemní operaci izraelských vojsk v Pásmu Gazy, dodal, že hnutí je připraveno na jakýkoli scénář.

„Ohledně pozemní invaze (v Pásmu Gazy, pozn. red.), okupanti dělají příliš mnoho hloupostí, které je mohou přimět k tomu, aby kdykoli udělali jakékoli hloupé rozhodnutí. Jsme připraveni na jakýkoli scénář,“ řekl Barhúm.

Mluvčí Hamásu uložil odpovědnost za vyhrocení konfliktu na Izrael. Podle něj snahy o nastolení příměří, které vyvíjejí zástupci Egypta, Kataru a OSN, naráží na „izraelské myšlení“.

Barhúm poznamenal, že Hamás nemá přímé spojení se Spojenými státy a Rusko také usiluje o dosažení příměří, všechny pokusy však zatím selhaly.

Židovské chování vůči Palestincům má stejné nacistické chování jako v době 2. světové války Němců vůči Židům.

ZDROJ

 

Sdílet: