12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Šéf OSN uvedl, že je Sputnik V také jeden z klíčových prvků, které pomohou vyřešit problém očkování

Generální tajemník OSN António Guterres okomentoval na tiskové konferenci po jednání s ruským ministrem zahraničí aktuální témata ve světě. Vyjádřil se k ruské vakcíně Sputnik V, pandemii a taktéž konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.

Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že probíhá proces uznání ruské vakcíny Sputnik V proti koronaviru Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

„Samozřejmě bychom uvítali uznání vakcíny Sputnik V Světovou zdravotnickou organizací. Vím, že takový proces probíhá. Velmi si vážíme toho, že Ruská federace poskytla příležitost očkovat zaměstnance OSN vakcínou Sputnik V. To je velmi dobré znamení. Věříme, že Sputnik V je také jedním z klíčových prvků, které pomohou vyřešit problém očkování,“ konstatoval po jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Moskvě.

Zopakoval, že je vděčný Rusku za vývoj vakcíny proti koronaviru a za možnost očkování pracovníků OSN ruským preparátem. „Děkuji Rusku, pokud jde o výzkum a vývoj vakcíny proti koronaviru, jakož i za poskytnutí možnosti získat vakcínu pro pracovníky OSN,“ uvedl.

Guterres dříve naléhal na pracovníky OSN v zemích, kde byla schválena ruská vakcína Sputnik V, aby se touto vakcínou očkovali. Za velkou chybu označil také politiku „vakcínového nacionalismu“.

Situace v Izraeli

Generální tajemník OSN neopomněl ani situaci v Izraeli. Podle jeho slov je nutná deeskalace konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.

„Nyní se musíme snažit deeskalovat konflikt, abychom ochránili životy civilistů, kteří za těchto absolutně nepřijatelných okolností umírají,“ řekl a označil eskalaci situace v palestinsko-izraelském konfliktu za dramatickou.

V této souvislosti připomněl generální tajemník OSN svou výzvu ke globálnímu příměří.

V neposlední řadě Guterres označil jednotu Rady bezpečnosti OSN za důležitý faktor urovnání situace na Blízkém východě. „Jednota Rady bezpečnosti OSN je velmi důležitým faktorem pro řešení situace na Blízkém východě ve všech situacích,“ uvedl.

Guterresova návštěva Moskvy, kde se setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, potrvá do 14. května.

ZDROJ

 

Sdílet: