11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruské MZV označilo pokusy Izraele o změnu statusu Jeruzaléma za nezákonné

Moskva se vyjádřila pro to, aby Izrael upustil od pokusů o změnu statusu Jeruzaléma a okamžitě ukončil aktivity na okupovaných územích, řekl v rozhovoru pro novináře náměstek ministra zahraničí Sergej Veršinin.

Poznamenal, že Rusko důrazně odsuzuje všechny projevy násilí páchaného na civilistech v Izraeli i Palestině, jakož i jakékoli kroky, které komplikují možnost opětovného zahájení vyjednávacího procesu na obecně uznávaném mezinárodním právním základě. Moskva podle něj také vystupuje pro přísné respektování statu quo svatých míst.

„V tomto ohledu považujeme snahy Izraele změnit geografický, demografický a historický charakter a status svatého města Jeruzaléma za nezákonné a bez právní síly a jsme pro okamžité a úplné ukončení všech osídlovacích aktivit na okupovaných palestinských územích v souladu s četnými rozhodnutími VS a Rady bezpečnosti OSN,“ řekl.

Zdůraznil, že Rusko znovu potvrzuje „závazek k mezinárodnímu právnímu rámci palestinsko-izraelského urovnání, který splňuje aspirace palestinského lidu na vlastní stát a požadavky Izraele v oblasti bezpečnosti“.

Rozsáhlé střety mezi Palestinci a izraelskou pohraniční policií vypukly ve východním Jeruzalémě v sobotu večer. Demonstranti házeli kameny na bezpečnostní složky, stříleli dělobuchy a ochranka použila speciální prostředky k rozehnání davu. Podle Červeného půlměsíce bylo zraněno 205 Palestinců a izraelská policie informovala o 17 zraněných policistech.

Poté na sebe strany začaly navzájem útočit. Ráno 12. května palestinské frakce vypálily na izraelské území více než tisíc raket. Tel Aviv pokračoval v palbě na Pásmo Gazy, přičemž poslední údaje naznačují, že během dvou dnů bylo zabito 48 lidí, včetně 14 dětí a tří žen, a více než 300 dalších bylo zraněno. Bylo hlášeno sedm obětí a více než 200 bylo zraněno na izraelském území.

Pásmo Gazy je jednou z částí Palestiny, jejíž rozdělení území je účastníky dlouhodobého arabsko-izraelského konfliktu zpochybňováno. V roce 1947 vypracovalo Valné shromáždění OSN plán rozdělení Palestiny, který arabská strana dosud nepřijala. Od převratu v roce 2007 ovládá Pásmo Gazy islamistická organizace Hamás.

Proces mírového urovnání konfliktu byl pozastaven. Palestinci požadují, aby se budoucí hranice mezi těmito dvěma suverénními státy řídily hranicemi, které existovaly před šestidenní válkou v roce 1967 s možnou výměnou území. Doufají, že si vytvoří vlastní stát na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy a chtějí, aby se východní část Jeruzaléma stala jeho hlavním městem. Izrael s tím nesouhlasí.

ZDROJ

 

Sdílet: