1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Evropští analytici zpochybňují zprávy o „genocidě Ujgurů v Xinjiangu“

Bývalý norský starosta a dva analytici napsali analýzu, která odhalila identitu think-tanků stojících za údajnou první nezávislou zprávou o Xinjiangu (Sin-ťiang), která podle nich použila umělé a zaujaté zdroje.

Zpráva s názvem „Ujgurská genocida: Zkoumání čínského porušení Úmluvy o genocidě z roku 1948“ a dva instituty, které za ní stojí, nejsou nezávislé, podle článku s názvem Kritická analýza zprávy Institutu pro strategii a politiku Newlines a Centra pro lidská práva Raoula Wallenberga, který napsali Gordon Dumoulin, Jan Oberg a Thore Vestby a byl zveřejněn 11. května v časopise The Transnational.

Prohledáním webových stránek Institutu pro strategii a politiku Newlines a Centra pro lidská práva Raoula Wallenberga a zkoumáním okruhu vědců, kteří se podíleli na zprávě o „genocidě Ujgurů“, autoři analýzy uvedli, že tato zpráva není „nezávislá“, protože je produktem spolupráce mezi jednotlivci z nejméně šesti zájmových skupin, včetně křesťanského fundamentalismu a jestřábích konzervativních kruhů zahraniční politiky USA.

Kromě toho je Institut pro strategii a politiku Newlines financován americkou univerzitou Fairfax, u níž státní regulační orgány ve Virginii zjistily, že v roce 2019 měla „zjevně nedostatečné“ vzdělávací standardy a jejíž certifikát k provozu byl téměř zrušen.

Analýza poukázala na to, že díky těmto základním informacím je „problematické“ říci, že zpráva je nezávislá a publikována nezávislými vědci z nezávislých ústavů.

Otázky rovněž vyvolává důvěryhodnost hlavních zdrojů ve zprávě.

Vezmeme-li jako příklad „Základnu obětí Xinjiang“, jsou mnohá prohlášení obětí ve zprávě převzata z tzv. databáze, která se podle analýzy objevuje na internetové adrese s názvem „shahit.biz“.

Tři autoři analýzy však zjistili, že na webu není přístupná žádná část a žádné informace o použitých metodách, a podle jejich názoru by domovské stránky, které jsou zcela anonymní, byly obvykle považovány za nedůvěryhodný zdroj dokumentace.

Zkoumáním pramenů analýza shrnula, že většina z těch, na nichž je zpráva založena, jsou západní, zejména z amerických médií hlavního proudu, plus materiály od organizací, které, jak tvrdí autoři, jsou nepochybně a bez výjimky protičínské mise.

Zpráva bude mít podle analýzy pouze negativní důsledky pro vztahy mezi USA a Čínou a dokonce i pro samotné USA.

 

Sdílet: