12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Směrem k Tel Avivu byly vypáleny desítky raket

Podle novinářů byly vypáleny směrem k Tel Avivu desítky raket. Ve městě se rozezněly sirény varující před leteckým či raketovým útokem.

Městem se rozezněly sirény, které varují před leteckým či raketovým útokem. Na nebi bylo vidět, jak systém protiraketové obrany Železná kopule (Iron Dome) zachytil rakety.

Palestinští radikálové oznámili, že odpálili 130 raket směrem na Tel Aviv a jeho okolí. Ve svém prohlášení konstatuje bojující křídlo radikálního hnutí Hamás, že tento raketový útok byl „největší“ a byl proveden v reakci na „nepřátelské útoky“ na obytné budovy v Gaze.

Během celého úterka se opakovaly zprávy o tom, že izraelská armáda způsobila přesné útoky na civilní struktury v tomto sektoru. Nejnovější takový útok zároveň vedl ke zhroucení čtrnáctipodlažní budovy ve městě Gaza, kde se nacházely zejména hotelové pokoje a prostory pronajaté jako kanceláře. V důsledku incidentu nedošlo k žádným obětem, protože všichni hosté byli včas evakuováni.

Pásmo Gazy je jednou z částí Palestiny, jejíž rozdělení území je účastníky dlouhodobého arabsko-izraelského konfliktu zpochybňováno. V roce 1947 vypracovalo Valné shromáždění OSN plán rozdělení Palestiny, který arabská strana dosud nepřijala. Od převratu v roce 2007 ovládá Pásmo Gazy islamistická organizace Hamás.

Proces mírového urovnání konfliktu byl pozastaven. Palestinci požadují, aby se budoucí hranice mezi těmito dvěma suverénními státy řídily hranicemi, které existovaly před šestidenní válkou v roce 1967 s možnou výměnou území. Doufají, že si vytvoří vlastní stát na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy a chtějí, aby se východní část Jeruzaléma stala jeho hlavním městem. Izrael s tím nesouhlasí.

Situace ve východním Jeruzalémě

Napětí ve východním Jeruzalémě se začalo zvyšovat v polovině dubna a 7. května začaly střety mezi izraelskou pohraniční policií a Palestinci najednou na dvou místech – na Chrámové hoře a v oblasti východního Jeruzaléma, kde v souladu s rozhodnutím izraelského soudu provádí příslušníci policie vystěhování několika arabských rodin, což doprovází protesty místního obyvatelstva a násilné střety, které od konce dubna neutichají.

Podle zpravodajské agentury WAFA se hlavní potyčky v pátek večer a v sobotu večer odehrály poblíž mešity Al-Aksá. Izraelské bezpečnostní síly vystřelily na farníky gumové projektily, zábleskové granáty a slzný plyn, poté více než 200 policistů zaútočilo na nádvoří mešity a kryté modlitební síně a přinutilo věřící opustit mešitu.

Zmiňme, že střety mezi Palestinci a izraelskou policií opět vypukly v pondělí večer na předměstí východního Jeruzaléma, kde bezpečnostní síly rozhodnutím izraelských úřadů vystěhovávaly několik arabských rodin.

Desítky Palestinců pořádaly během dne ve zmíněné oblasti protestní akce proti politice izraelských úřadů ohledně vystěhovávání Arabů. V reakci na to izraelská policie použila proti nejaktivnějším demonstrantům gumové projektily a slzný plyn.

ZDROJ

 

Sdílet: