12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„S rozhodnutím soudu se neztotožňujeme.“ Kardinál Duka se vyjádřil ke skandálnímu představení

Kardinál Dominik Duka se na svých sociálních sítích vyjádřil k rozhodnutí Nejvyššího soudu, které nevyhovělo jeho stížnostem vůči skandálnímu představení, kde například Ježíš znásilňoval muslimku.

„Žalobci respektují rozhodnutí soudu, byť se s ním neztotožňují. NS ČR tvrdí, že dovolání nemohlo být vyhověno, protože žalobci na hře nebyli a tedy nemají aktivní legitimaci pro podání žaloby. Žalobci principiálně nesouhlasí se znevažováním symbolů, jako je česká vlajka vytažená z lůna ženy, Ježíše, co znásilňuje muslimku aj.“ napsal Duka na svých sociálních sítích.

Podle jeho názoru je v současné době nezbytné, aby ve společnosti existovaly jasné mantinely a morální orientační body.

„V době, která se označuje jako tekutá, tedy bez jasných hranic daná, naše společnost potřebuje jasné mantinely morálky a práva,“ uvedl kardinál.

Zmínil také, že je nezbytné chránit většinovou společnost, a ne pouze menšiny. Většinovou českou společnost prý pobuřuje hrubé zacházení s národní vlajkou a dalšími státními symboly.

„Žalobci nebrání jen Krista a víru, ale předně společnost jako takovou, kdy žádají, aby zde byl nejen respekt k menšinám, ale k i většinám. Většina společnosti totiž odsuzuje hrubé zacházení s národní vlajkou, nebo fikci o znásilnění. Uvědomme si, co by se stalo, kdyby takto někdo zobrazil proroka Mohameda. Ústavní stížnost žalobci zváží,“ dodal Dominik Duka.

Rozhodnutí soudu

Soud žaloby smetl se stolu se slovy, že nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Soud také poukázal na skutečnosti, že ani kardinál Dominik Duka, ani právník Ronald Němec celé představení neviděli, čímž jim chybí celkový pohled na věc.

„I ke skutečně zasvěcené a přesvědčivé roli v takové diskusi by ovšem byla zapotřebí znalost celého obsahu a vyznění her, kterou žalobci nedisponují,“ uvedl soud.

Zmíněné divadelní hry znázorňovaly například Ježíše, jak znásilňuje muslimku poté, co sestoupil z kříže. Jedna z účinkujících si v průběhu představení vytáhla z vagíny českou vlajku.

ZDROJ

 

Sdílet: