11. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ministr zdravotnictví Arenberger oznámil mnohem větší majetek, než udával dříve

Z majetkového oznámení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu, vyplývá, že oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v minulých letech. Upozornily na to Seznam Zprávy, iDnes.cz a Deník N.

Arenberger k jeho nového majetkovému přiznání uvedl, že jde o částku, kterou vydělal za správu obchodního majetku, klinický výzkum, přednášky a konzultace v Česku i zahraničí. Pro deník Mladá fronta Dnes uvedl, že od ní nejsou odečteny náklady.

„Jde o částku, kterou jsem vydělal za správu obchodního majetku, klinický výzkum, přednášky a konzultace v ČR i zahraničí. Nejsou od ní odečteny náklady,“ uvedl.

Toto nové oznámení o majetku a příjmech, které udává stav ke konci loňského roku, má celkem 16 stránek, píší Seznam Zprávy. V dokumentu je uvedeno 65 nemovitostí a přiznává i vedlejší příjem asi 30 milionů korun. Z této částky ohlásil 28 milionů ministr jako příjem ze své živnosti, 1,5 milionu pak z pronájmu a 400 tisíc za členství v Radě Českého rozhlasu.

Nutno podotknout, že většina majetku a příjmů v předchozím přiznání ke konci roku 2019 chybí. Deník N pak upozornil na to, že podle organizace Transparency International hrozí ministrovi za nekompletní majetkové přiznání z předchozího roku pokuta v řádu desetitisíců korun.

Arenberger a majetkové přiznání

Připomeňme, že podle zdrojů TV Seznam inkasoval ministr zdravotnictví Arenberger miliony korun za klinické studie nových léků, které prováděl ve svém Sanatoriu profesora Arenbergera. Příjmy však neuvedl v majetkových přiznáních. Podle portálu Seznam Zprávy Arenberger provozuje sanatorium již více než 20 let. Uvádí se, že práce sanatoria je zaměřena na pacienty, kteří se podílejí na klinickém výzkumu farmaceutických firem. Tyto společnosti platí lékařům 150 až 200 tisíc korun ročně za každého účastníka výzkumu.

S odvoláním na údaje Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) novináři oznámili, že od roku 2017 se sanatorium podílelo na 38 studiích, nicméně přesný počet pacientů není znám. Při průměrném počtu 5 účastníků na jednu studii TV Seznam spočítala, že Arenbergerovy příjmy činily zhruba 30 milionů korun.

Příjmy měl Arenberger podle Seznamu vykázat v majetkových přiznáních, která musí podávat jako člen vedení vinohradské nemocnice. Arenberger od roku 2001 vede tamní kožní kliniku a o rok později se stal náměstkem pro vědu a výzkum. K 1. říjnu 2019 byl jmenován ředitelem nemocnice. V šesti oznámeních, která podal od roku 2017, ale jako vedlejší činnost uvádí pouze úvazek na lékařské fakultě a živnost v oboru kosmetické služby. Příjmy za klinické studie podle webu neuvádí, což je v rozporu se zákonem o střetu zájmů.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger odmítá obvinění ze střetu zájmů. „Mé daňové přiznání je v pořádku a rozhodně v něm nechybí žádné příjmy,“ popřel dříve Arenberger milionové příjmy z klinických studií.

ZDROJ

 

Sdílet: