12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Francouzský soud zamítl obvinění z trestného činu z nenávisti vůči Marine Le Penové za fotografie Islámského státu zveřejněných na sociálních sítích

Nanterre Correctional Court, umístěný na okraji Paříže, počátkem tohoto týdne po dvou zveřejněných obrázcích zvěrstev Islámského státu na sociální média zrušil obvinění proti vůdkyni Národní rady Marine Le Penové a europoslanci Gilbertovi Collardovi.

V roce 2015 byli Le Penová a její kolega obviněni z porušování zákonů o nenávistných projevech, když tweetovali tři snímky, včetně jednoho  bezhlavého těla amerického novináře Jamese Foleyho, poté, co liberální novinář Jean-Jacques Bourdin porovnal Front National – nyní National Rally – k islámskému státu.

Ke sporu došlo několik týdnů poté, co bylo radikálními islámskými extremisty v Paříži nemilosrdně zastřeleno 130 nevinných lidí, z toho 90 lidí v divadle Bataclan .

Začátkem tohoto týdne v úterý soud v Nanterre zamítl požadavek prokurátorů, aby byli oba  politici pokutováni částkou 5 000 EUR, a rozhodl, že fotografie zveřejněné Le Penovou a Collardem jsou „součástí procesu politických protestů a přispěly k veřejné diskusi“.

Le Penová již dříve zmínila, že obrázky zveřejnila na sociálních médiích, aby zdůraznila to, co podle ní bylo naprosto absurdní v porovnání strany National Rally s teroristickou skupinou Islámský stát. Ona sama pak  odsoudila soudní proces za politicky motivovaný. Zároveň označila vyšetřování za hon na čarodějnice, který trval více než pět let a jehož cílem bylo umlčet ji, přičemž trval na tom, že byla neoprávněně stíhána za výkon svého práva na svobodu projevu, na základě obvinění, která se obvykle používají k obraně nezletilých před pornografií.

“Trestný čin poškozuje lidskou důstojnost, nikoli její fotografickou reprodukci,” poznamenala Le Penová během soudního procesu, který se konal v únoru.

Nanterre Correctional Court poznamenal, že dvojice kolegů z National Rally zjevně nepodporuje činy Islámského státu, protože pod fotografiemi následoval komentář a řekl, že zákonodárci měli plné právo svobodně se vyjadřovat.

V návaznosti na verdikt soudu obhájci Le Penové uvedli, že svoboda projevu byla zachráněna. Rodolphe Bosselut, hlavní obhájce Le Pen, ocenil rozhodnutí soudu jako „velké vítězství zákona“.

“V tomto případě byla ohrožena svoboda projevu a pro prvotřídního politického vůdce byla uznána bez omezení,” řekl Bosselut přítomným novinářům.

Gilbrert Collard, právník a poslanec Evropského parlamentu za národní shromáždění, který také nahrál na sociální síť tyto příšerné obrázky, které zobrazovaly barbarství Islámského státu ve stejný den jako Le Pen, byl po úterním jednání rovněž osvobozen z obvinění.

Verdikt soudu přichází uprostřed rostoucího napětí mezi paralelními společnostmi a stále nepřátelštějšího politického klimatu ve Francii, před regionálními červnovými volbami a prezidentskými volbami, které se mají konat příští rok.

Před několika dny, během rozhovoru s Mariann Őry z maďarských novin Magyar Hírlap, vlivný ústavní právník Grégor Puppinck, šéf francouzského Evropského střediska práva a spravedlnosti (ECLJ), řekl, že otázkou není, zda vypukne občanská válka ve Francii, ale kdy,  uvedl Remix News .

Chmurná předpověď společnosti Puppinck přichází týdny poté, co 7600 vojáků v důchodu, včetně 26 generálů, napsalo otevřený dopis s varováním prezidentu Emmanuelovi Macronovi a členů politické reprezentace, že  by mohlo dojít k  vojenskému převzetí moci, pokud vláda nepřijme okamžitá a rozhodná opatření k odstranění radikálního islámského terorismu, paralelní společnosti a žíravá krajně levicová ideologie, které podle všeho pracují na „rozpadu“ francouzského státu.

Jak již dříve uvedla společnost Remix News , Interaktivní průzkum Harris zveřejněný LCI odhalil, že 58 procent francouzských respondentů souhlasilo s obsahem dopisu a téměř polovinou zpětné vojenské intervenci, bez příkazů výkonné moci, pro obnovení pořádku.

 

Sdílet: