16. 10. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA a Ukrajina pořádají společné vojenské cvičení v Černém moři

Ukrajinští pohraničníci pořádají cvičení v Černém moři spolu s pobřežní stráží USA, informovala v neděli ukrajinská Státní pohraniční služba.

„Lodě pohraničních sil USA a Ukrajiny nacvičily na moři společné úkoly v sestavě internacionální taktické skupiny. Včera za úsvitu, ve vzdálenosti přes 100 mořských mil od Oděsy, ve výhradním ukrajinském ekonomickém prostoru, se ve stanoveném bodu setkala přední loď námořní ochrany státní pohraniční služby s lodí pobřežní stráže USA Hamilton. Podle plánu společného cvičení nacvičily lodě pohraničních sil USA a Ukrajiny na moři sladěné úkony v internacionální taktické skupině,“ uvádí se ve zprávě na webu pohraniční služby.

Cvičení sledovaly ruské lodě. Ukrajinská pohraniční služba prohlásila, že v blízkosti byly zaregistrovány dvě pohraniční strážní lodě FSB RF.

„Lodě agresorské země jednou oznámily smyšlené souřadnice uzavřených oblastí a žádaly, aby byly uvolněny, po druhé nebezpečně manévrovaly a snažily se uměle zúžit prostor pro manévry ukrajinských a amerických lodí,“ tvrdí pohraniční služba.

Strážní loď státní pohraniční služby Grigorij Kuropjatnikov a americká loď Hamilton jsou i nadále v moři a pokračují ve společném cvičení. Návštěva zahraniční lodě v oděském přístavu se plánuje 10. května.

Západní státy projevují v poslední době znepokojení v souvislosti s údajným posílením „agresivních aktivit“ ze strany Ruska. Ve Washingtonu informovali o eskalaci „ruské agrese“ a pohybu vojsk RF na Krymu a na východní hranici Ukrajiny. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko přesunuje své vojáky na vlastním území a podle vlastního uvážení. Podle jeho slov to nikoho neohrožuje a nemusí to nikoho znepokojovat.

ZDROJ

 

Sdílet: