1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruský ministr zahraničních věcí obvinil USA a EU z nasazování totalitarismu

Moskva považuje pokusy USA a EU nasadit totalitarismus do světového dění za nepřijatelné, prohlásil na online zasedání Rady bezpečnosti OSN ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Jako příklad takových akcí uvedl nelegální jednostranné sankce, „které jsou zaváděny bez jakýchkoliv mezinárodních právních důvodů“.

„V podmínkách pandemie takové restrikce ostře zužují možnosti řady rozvojových zemí čelit šíření infekce,“ dodal ministr zahraničních věcí.

Podle jeho slov se západní země snaží zastavit vytváření polycentrického světa. Vysvětlil, že s tímto cílem je prosazována koncepce takzvaného ‚řádu založeného na pravidlech‘, který je koncipován jako náhrada mezinárodního práva.

Tato pravidla jsou vytvářena v uzavřených formátech a poté vnucována všem ostatním, zdůraznil ministr zahraničních věcí.

„Rusko vyzývá všechny státy, aby při budování své zahraniční politiky bezpodmínečně dodržovaly cíle a zásady Charty (OSN – pozn. red.), zajištění respektování svrchované rovnosti států, nezasahování do jejich vnitřních záležitostí, řešení sporů politickými a diplomatickými prostředky, odmítnutí hrozby síly nebo její použití,“ řekl Lavrov.

Zdůraznil, že Moskva považuje za škodlivá jakákoliv opatření obcházející Chartu OSN, jejichž cílem je zmocnit se rozhodovacího procesu.

„Západ se již nestará o normy mezinárodního práva a nyní vyžaduje, aby se všichni řídili jeho pravidly a dodržovali jím stanovený řád,“ uzavřel ministr.

Generální tajemník OSN vyzval, abychom se za každou cenu vyhnuli nové studené válce

Generální tajemník OSN António Guterres naléhá, abychom se za každou cenu vyhnuli nové studené válce.

Guterres uvedl, že varoval před nebezpečím nového geostrategického rozdělení a dysfunkcí ve vztazích mezi mocnostmi. Podle něj by to zkomplikovalo mezinárodní spolupráci v okamžiku, kdy je jí nejvíce zapotřebí.

„Musíme se za každou cenu vyhnout nové studené válce. A musíme překonat falešnou propast mezi národní suverenitou a lidskými právy vytvářením jednotného pohledu na lidská práva, jejich nedělitelnost a univerzálnost,“ řekl Guterres.

Podle jeho slov je proti tomu všemu nejlepším protijedem oživení společného uznávání základních hodnot. To vyžaduje, aby generální tajemník co nejlépe využil sjednocující schopnost OSN, zdvojnásobil úsilí k budování diplomacie ve jménu míru, upevnil důvěru, objevoval oblasti sbližování, svědomitě vystupoval jako prostředník a neustále spojoval lidi, řekl generální tajemník.

V pátek probíhá na Valném shromáždění neformální dialog s kandidátem na funkci generálního tajemníka organizace. Jediným kandidátem je v tuto chvíli Guterres. Pětileté funkční období současného generálního tajemníka OSN vyprší 31. prosince 2021. Předtím byl oficiálně zahájen proces jmenování nového generálního tajemníka.

ZDROJ

 

Sdílet: