16. 10. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Demonstrace „pečujícího přístupu“: USA plánují podpořit integraci vnitřně vysídlených osob na Ukrajině

USA vyčlení přibližně 5 milionů USD na program na podporu integrace vnitřně vysídlených osob na Ukrajině. Jak je uvedeno v dokumentu ministerstva zahraničí, s nímž se novináři seznámili, odstranění rozporů mezi obyvateli, kteří byli nuceni se stěhovat z jihovýchodu republiky, a hostitelem by mělo umožnit posílení stability ve státě. Podle odborníků však Spojené státy sledují své vlastní cíle a používají tyto programy k prosazování své vlastní agendy.

Americké ministerstvo zahraničí hodlá vyčlenit téměř 5 milionů USD na program na podporu integrace vnitřně vysídlených osob na Ukrajině. Mluvíme o obyvatelích Donbasu a Krymu, kteří se přestěhovali, údajně kvůli „ruské agresi“.

„Cílem tohoto programu je posílit stabilitu na Ukrajině podporou integrace vnitřně vysídlených osob na Ukrajině v souladu s integrační strategií IDP, jakož i snížením zranitelnosti IDP vůči vykořisťování,“ píše se v dokumentu .

S pomocí tohoto programu Washington také doufá, že eliminuje rozpory mezi vysídlenými osobami a jejich hostitelem. Podle amerického ministerstva zahraničí mohou sváry v ukrajinské společnosti „použít Rusko“. Ministerstvo zahraničí zároveň bezdůvodně tvrdí, že v roce 2014 zahájila Moskva ozbrojený konflikt na Donbasu a že nyní Ruská federace vede kampaň na „démonizaci“ vnitřně vysídlených osob na Ukrajině.

Ruské orgány taková obvinění opakovaně popíraly. Jak v polovině dubna uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova, Kyjev „s podporou západních kurátorů“ provádí agresi proti Moskvě, aby odvrátil pozornost od svých akcí na Donbasu.

Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov zase zdůraznil, že Rusko nikdy nebylo účastníkem vnitřního ukrajinského konfliktu, ale zároveň mu nezůstane lhostejný k osudu rusky mluvících lidí žijících v jihovýchod země.

Poučení z protiruského myšlení

V rámci tohoto programu uspořádá ministerstvo zahraničí řadu seminářů a školení pro vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině, aby jim pomohlo začlenit se do společnosti. Předpokládá se tedy, že dospělí občané budou mimo jiné vyučováni „dovednosti řešit konflikty“ a hájit své zájmy. Akce se zúčastní starší lidé a veteráni, jejichž vliv by podle amerických odborníků mohl zmírnit napětí mezi komunitami.

Rovněž se plánuje uspořádat akce za účasti mladých lidí na téma postkonfliktní vize Ukrajiny. Podle předběžných údajů bude program prováděn v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti, jakož i v oblastech nacházejících se západně od kontaktní linky na Donbasu, kde je většina vnitřně vysídlených osob.

Jak v rozhovoru s novináři poznamenal ukrajinský politolog a ekonom Alexander Dudchak,

Washington zásadně dezinterpretuje skutečnou situaci na Ukrajině. Podle odborníka lidé opouštějí místa nepřátelských akcí, protože nechtějí žít v takových podmínkách, a to je přirozený proces.

“To neznamená, že opustili ‘ruskou agresi, jak se říká ve Spojených státech. Lidé opustili agresi Ukrajiny proti velké části jejich populace,“ uvedl analytik.

Rovněž věří, že samotné USA stimulují rozkol v ukrajinské společnosti, a to i prostřednictvím takových programů, které jsou živým příkladem „měkké síly“.

Jeho názor sdílí Konstantin Blokhin, výzkumný pracovník Centra pro bezpečnostní studia Ruské akademie věd. Podle experta „učí, že Rusko je nepřítel, ruský lid není bratrský a Donbas jsou zrádci. To znamená, že Spojené státy ve skutečnosti nekonsolidují ukrajinskou společnost, ale ji rozdělují. “

Účastník rozhovoru s novináři rovněž poznamenal, že oznámený projekt je pouze ukázkou „opatrného přístupu“ vůči Kyjevu.

 

Sdílet: