29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko zavedlo odvetné sankce proti Evropské unii. Jourová a další šmejdi nesmí do Ruska

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na sankce EU zveřejnilo seznam úředníků EU, kterým byl zakázán vstup do země. Seznam zahrnuje osm lidí, včetně předsedy Evropského parlamentu Davida Maria Sassoliho a komisařky za Českou republiku Věry Jourové.

V prohlášení Ministerstva zahraničí RF se zdůrazňuje, že toto opatření bylo zavedeno v reakci na kroky podniknuté proti šesti ruským občanům, kterým byl zakázán vstup na území Evropské unie.

„V reakci na představené 2. a 22. března tohoto roku Radou EU omezujících opatření vůči šesti ruským občanům na území Ruska je nyní zakázán vstup pro následující občany členských států EU a zástupce oficiálních struktur EU,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Těmito občany je předseda Lotyšské národní rady pro elektronická média Ivars Abolins, ředitel Lotyšského státního jazykového střediska Maris Baltins, člen francouzské delegace v Parlamentním shromáždění Rady Evropy Jacques Maire, vrchní berlínský žalobce Jörg Raupach, předseda Evropského parlamentu David Maria Sassoli, vedoucí laboratoře chemické, biologické, radiační a jaderné bezpečnosti švédského Ústavu pro výzkum totální obrany Osa Scott, vedoucí estonského jazykového oddělení Ilmar Tomusk a místopředsedkyně komise pro hodnoty EU a transparentnost Věra Jourová.

„Evropská unie pokračuje v politice nelegitimních jednostranných omezujících opatření vůči ruským občanům a organizacím. Jen v březnu 2021 bylo šest Rusů vystaveno nezákonným omezením EU,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

Evropský parlament dříve schválil rezoluci o Rusku požadující sankce a revizi vztahů. Z informací na webu EP vyplývá, že pro přijetí usnesení hlasovalo 569 poslanců, proti bylo 67. Poslanci požadují zastavení dovozu ropy a zemního plynu z Ruska a jeho odpojení od platebního systému SWIFT v případě „ruské invaze na Ukrajinu“, také se chtějí postavit proti dokončení plynovodu Nord Stream 2.

ZDROJ

 

Sdílet: