4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Střety ve východním Jeruzalémě zanechaly po sobě více než 100 zraněných

Při střetech ve východním Jeruzalémě mezi krajně pravicovými židovskými aktivisty, Palestinci a izraelskou policií bylo zraněno mnoho lidí.

Násilí vypuklo, když se policie snažila Palestince a ultranacionalistické židovské protestující rozdělit a držet stranou.

Izrael okupuje východní Jeruzalém od války na Středním východě v roce 1967 a považuje celé město za své hlavní město, ačkoli drtivá většina mezinárodního společenství to neuznává. Palestinci však tvrdí, že východní Jeruzalém je budoucím hlavním městem jejich očekávaného nezávislého státu.

Nejhorší boje vypukly ve čtvrtek večer poté, co stovky židovských extremistů z ultranacionalistické skupiny Lehava pochodovaly ke vchodu do Damašské brány, která je vstupem do jeruzalémského Starého města – kde se shromáždilo velké množství Palestinců – židovští extremisté při tom skandovali „Smrt Arabům“.

Mezi oběma stranami začaly lítat kameny a zápalné lahve a policie se pokusila rozptýlit davy pomocí paralyzujících granátů, slzného plynu a vodního děla.

Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že nejméně 100 Palestinců bylo zraněno, taktéž policie uvedla, že bylo zraněno 20 důstojníků. Více než 50 lidí bylo zatčeno.

Napětí ve východním Jeruzalémě eskalovalo od začátku muslimského svatého měsíce ramadánu 13. dubna. Palestinci se střetli s policií a obvinili je z budování bariér, které jim brání ve shromažďování na schodech před Damašskou bránou, po celodenním půstu. Policie tvrdí, že cílem těchto opatření je pomoci průchodu chodců do Starého města.

Židy zase rozhněvalo také množství videí TikTok, které ukazují, jak Palestinci útočí na členy ultraortodoxní komunity, včetně útoku na dva ultraortodoxní chlapce na jeruzalémské železnici. Videozáznamy daly ultranacionalistické skupině  Lehava  důvod k pochodu k Damašské bráně, což podle nich bude přehlídkou „národní cti“.

Tento týden v Jeruzalémě došlo také k řadě útoků Židů na Araby, včetně incidentu, kdy židovská mládež skandující protiarabské slogany zaútočila na projíždějící  arabského řidiče.

 

 

Sdílet: