28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Biden oznámil začátek stahování vojsk z Afghánistánu od 1. května. Spojenci se připojí

Ministři zahraničních věcí a obrany zemí NATO se dohodli na zahájení stahování vojsk z Afghánistánu, uvádí agentura DPA s odvoláním na diplomatické zdroje.

Toto rozhodnutí bylo učiněno během videokonference ministrů zahraničí a ministrů obrany zemí NATO. Rozhodnutí navazuje na rozhodnutí USA zahájit stahování vojsk z Afghánistánu v květnu a ukončit ho v září.

Země NATO se v koordinaci se Spojenými státy rozhodly zahájit postupné stahování vojsk z Afghánistánu od 1. května, uvedl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu po videokonferenci s ministry zahraničních věcí a obrany spojeneckých zemí s fyzickou přítomností šéfa Pentagonu Lloyda Austina a ministra zahraničí Anthonyho Blinkena.

„Společně se nám podařilo zajistit, aby Afghánistán již nebyl útočištěm teroristů organizujících teroristické útoky proti našim zemím. Dokázali jsme pomoci vytvořit afghánské bezpečnostní síly, které neexistovaly. Začínáme stahovat síly operace Rozhodná podpora 1. května. Odsun proběhne koordinovaně a organizovaně. Všechny síly opustí Afghánistán během několika měsíců,“ řekl.

„Stahování vojáků neznamená konec podpory, začíná tím nová kapitola. NATO bude pomáhat afghánskému lidu, ale samotní Afghánci musí sami ve své zemi budovat mír,“ zdůraznil Stoltenberg.Americký prezident Joe Biden pohrozil Tálibánu „všemi nástroji“, které má k dispozici, v případě útoku na americké vojáky během stahování vojsk z Afghánistánu.

„Došel jsem k závěru, že je čas ukončit nejdelší válku v naší historii a že je načase, aby se americká vojska vrátila domů,“ řekl Biden během svého projevu k národu v přímém přenosu místních televizních kanálů.

„Nejedná se o podmínky, se kterými bych sám souhlasil, ale budu se této dohody držet a Spojené státy zahájí odsun 1. května (…) a my odejdeme z Afghánistánu před 20. výročím (útoků) 11. září,“ potvrdil Biden.

„Nebudeme odcházet ve spěchu, budeme to dělat zodpovědně, vyváženě a bezpečně a bude to probíhat v plné koordinaci s našimi spojenci a partnery,“ řekl.

Tálibán musí vědět, že pokud na nás zaútočí během našeho odsunu, budeme se bránit a bránit své partnery pomocí všech dostupných nástrojů,“ prohlásil americký prezident.

„Požádáme další země v regionu, aby učinily více pro podporu Afghánistánu, zejména Pákistán, ale také Rusko, Čínu, Indii a Turecko. Ti všichni velmi spoléhají na stabilní budoucnost Afghánistánu,“ uvedl Biden.

Stažení vojsk potvrdil i český ministr obrany Lubomír Metnar.

„Vždy jsme říkali, že samostatně nebudeme nic podnikat a otázku afghánské mise musíme řešit kolektivně. Dnešní alianční dohodu respektujeme a jsme připraveni stáhnout i české vojáky. Se spojenci budeme koordinovat naši další pomoc a jsme nadále připraveni bojovat proti terorismu,“ napsal Metnar na Twitteru.

V současné době se v Afghánistánu nachází necelých 10 000 vojáků z NATO a partnerských zemí, včetně 2 500 amerických vojáků. Jejich hlavním úkolem je výcvik a příprava afghánských bezpečnostních sil.

ZDROJ

 

Sdílet: