1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Dochází k pohybu vojsk“: Šojgu oznámil koncentraci 40 tisíc vojáků USA a NATO poblíž hranic Ruské federace

USA a NATO rozmisťují své jednotky k hranicím evropské části Ruska. Na zasedání v Severomorsku to uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Podle něj jsou hlavní síly soustředěny v Černém moři a Baltském regionu. Celkem bude v blízkosti území Ruské federace soustředěno 40 tisíc zahraničních vojáků a 15 tisíc jednotek zbraní a vojenského vybavení, včetně strategického letectví, uvedl Šojgu. Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov dříve uvedl, že Spojené státy, které vysílají své válečné lodě k Černému moři, provádějí čistě provokativní opatření.

USA a Severoatlantická aliance rozmisťují své jednotky k hranicím evropské části Ruska. Uvedl to ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

“V Evropě dochází k pohybu vojsk k ruským hranicím.” Hlavní síly jsou soustředěny v Černém moři a Pobaltí, “uvedl Šojgu na schůzce v Severomorsku  dnes 13. dubna.

Podle jeho slov bude v blízkosti kolem území Ruské federace soustředěno celkem 40 tisíc vojáků a 15 tisíc jednotek výzbroje a vojenské techniky včetně strategického letectví.

Šéf ruského ministerstva obrany rovněž poznamenal, že ve srovnání s loňským rokem Spojené státy zvýšily intenzitu leteckého a námořního průzkumu.

„V Polsku a pobaltských zemích síly USA posilují, byla přijata a realizována americká koncepce„ čtyři až třicet “, intenzita leteckého průzkumu se ve srovnání s loňským rokem zdvojnásobila a námořní průzkum se zvýšil o polovinu ,” řekl.

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov dříve novinářům řekl, že Spojené státy dělají mimořádně provokativní krok tím, že vysílají své válečné lodě k Černému moři. Nazval takové akce pokusem hrát na ruské nervy.

Ruské velvyslanectví ve Spojených státech vyzvalo Washington, aby zastavil „bezohledné chrastění šavlí“ v Černém moři. Podle diplomatické mise zajištění míru …

“Americké válečné lodě poblíž našich břehů nemají absolutně nic společného se zajištěním míru.” Jedná se o čistě provokativní opatření, která provádějí, provokativní v pravém slova smyslu. Testují nás na sílu, hrají nám na nervy. Neuspějí , “ zdůraznil Ryabkov .

Podle něj jsou manévry flotily Spojených států tisíce kilometrů od základních bodů vždy nástrojem geopolitiky.

“Spojené státy se zjevně cítí jako vládce moří uvnitř a v tomto ohledu zdědily  praktiky Velké Británie z dřívější éry, přesto by měly pochopit, že rizika určitých incidentů jsou velmi vysoká,” citovala Ryabková agenturu TASS.

Ryabkov rovněž zdůraznil, že Washington by se měl „držet dál od Krymu“ a od ruského pobřeží Černého moře.

“Bude to pro jejich dobro,” řekl.

Den předtím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že plavba amerických lodí do Černého moře je doprovázena agresivní rétorikou. Podle něj „jsou kladeny otázky ohledně toho, co Ruská federace dělá na hranicích s Ukrajinou.“

“Odpověď je velmi jednoduchá: žijeme tam, to je naše země.” Ale to, co USA dělají v podobě svých lodí, vojenského personálu, který neustále organizuje nějaké akce prostřednictvím NATO na Ukrajině, tisíce kilometrů od jejich vlastního území – tato otázka zůstává nezodpovězena, “ řekl Lavrov po jednáních s egyptským kolegou Sameh Shukri.

Ukrajinský faktor

Minulý týden CNN s odvoláním na mluvčího Pentagonu uvedlo, že Spojené státy zvažují možnost vyslání válečných lodí do Černého moře v příštích několika týdnech „na znamení podpory Ukrajiny na pozadí posilování Ruská vojenská přítomnost na východní hranici země. ““

Podle mluvčího amerického ministerstva obrany americké námořnictvo pravidelně provozuje svoji činnost v Černém moři, ale rozmístění válečných lodí bude v tuto chvíli pro Moskvu „jasným signálem“, že Spojené státy ruské akce pečlivě sledují.

Zdroj tureckého ministerstva zahraničí dříve agentuře RIA Novosti řekl, že Washington informoval Ankaru o průchodu jejích dvou válečných lodí přes Bospor do Černého moře, kde budou rozmístěny od 14. a  15. dubna do 4. května.

Tyto zprávy přišly uprostřed obvinění Washingtonu proti Moskvě, zejména z pohybu ruských vojsk.

“USA jsou stále více znepokojeny nedávným nárůstem ruské agrese na východní Ukrajině, včetně pohybu ruských vojsk k ukrajinským hranicím. Na rusko-ukrajinských hranicích je nyní více ruských vojáků než kdykoli od roku 2014, “ uvedla 8. dubna během briefingu mluvčí Bílého domu Jen Psaki.

Kreml však uvedl, že pohyb ruských vojsk přes ruské území nepředstavuje hrozbu pro ostatní země. Podle tiskového tajemníka prezidenta Ruské federace Dmitrije Peskova ruská strana vyvíjí úsilí k zajištění své bezpečnosti.

“Vedle nás je země, kde se chystá obnovit občanskou válku.”  Vedle nás je země, ve které nevylučujeme, že vedení bude znovu považovat za možné vyřešit vnitřní problém násilím. Je to pro nás nebezpečné? Samozřejmě je to nebezpečné. Měli bychom podniknout kroky k zajištění naší bezpečnosti? Ano měli a to děláme,“ zdůraznil Peskov v rozhovoru s hostitelem programu Moskva.Kreml.Putin na televizním kanálu Rusko 1.

Poznamenal také, že hodnocení Washingtonu jsou často subjektivní a v rozporu se „skutečným stavem věcí“.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken mezitím ve vysílání NBC News uvedl, že americká strana je znepokojena akcemi Ruské federace na hranicích s Ukrajinou. Podle něj, pokud se Rusko „bude i nadále chovat agresivně a bezmyšlenkovitě“, pak „za to bude muset zaplatit“. Jak poznamenal Blinken, šéf Bílého domu Joe Biden „jasně uvedl“, že Moskva „bude čelit následkům“.

Sergej Ryabkov reagoval na toto prohlášení amerického ministra zahraničí. Zdůraznil, že Moskva bude i nadále hájit zájmy rusky mluvícího obyvatelstva Donbasu, a nevěří, že „taková terminologie„ cena  “a„ odplata “ je použitelná.

“Prostě hájíme naše zájmy, zájmy našich občanů, rusky mluvící populace. Budeme je i nadále chránit, “ řekl .

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij dříve v rozhovoru pro CNN uvedl, že Biden „musí udělat více“, aby potlačil Rusko a pomohl vyřešit tento konflikt. Vysvětlil, že Kyjev potřebuje více zbraní, finanční zdroje pro vedení nepřátelských akcí a podporu vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance.

„Pokud (USA ) vidí Ukrajinu v NATO, pak ať to deklarují přímo a podpoří je činy, ne slovy, “  řekl Zelensky .

Jak řekla oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova na brífingu 9. dubna, „hypotetické získání členství v alianci, na rozdíl od očekávání Kyjeva, nejenže nepřinese mír na Ukrajinu, ale naopak může vést k rozsáhlé eskalaci situace na jihovýchodě “. Podle ní je situace na Donbassu „stále obtížná a má tendenci se zhoršovat“.

“Důvodem je válečný postoj Kyjeva, který stále žije v iluzích o možnosti vojenského řešení konfliktu na jihovýchodě země. Tahají se tam vojska a vybavení. Aktualizují se plány mobilizace pro nábor záložníků, “uvedla Zakharova.

„Chová se pokrytecky“

Jak poznamenal Vladimir Shapovalov, zástupce ředitele Ústavu historie a politiky na Moskevské státní pedagogické univerzitě, zprávy o amerických úmyslech poslat své lodě k Černému moři opět dokazují, že americká strana není připravena opustit „spíše surové politické provokace .“

“Každý ví o zvláštním postavení Černého moře, v jeho povodí zpravidla existují vojenské lodě zemí černomořského regionu, se kterými Spojené státy nemají nic společného.” Situace v důsledku takového kroku Washingtonu se navíc může ještě více zhoršit, protože kolem Donbasu probíhá období akutní fáze krize a neustálého rachotu zbraní,“uvedl expert v rozhovoru pro RT.

Shapovalov zdůraznil, že pokud se Rusko bude snažit normalizovat situaci na jihovýchodě Ukrajiny, pak jsou akce USA zaměřeny na „stimulaci vojenské přípravy ukrajinských úřadů“.

„Opatření Spojených států nejsou ve skutečnosti zaměřena na podporu Kyjeva, jak tvrdí američtí vysoce postavení diplomaté, ale na tlačení Ukrajiny do násilnějších nepřátelských akcí na Donbasu,“ uvedl analytik.

Pokud jde o obvinění Washingtonu a Kyjeva proti Moskvě ohledně pohybu ruských vojsk, na pozadí zpráv o plánech vyslat americké lodě do Černého moře a o přesunu jednotek NATO na hranice evropské části Ruska, “  vypadat nesmírně nepřesvědčivě, “řekl Shapovalov.

“Ruské ozbrojené síly jsou na území Ruské federace, neopouštějte její hranice. A americké ozbrojené síly se nacházejí sto tisíc kilometrů od amerických hranic. Washington se opět chová pokrytecky, “ řekl analytik.  

Valery Garbuzov, ředitel Institutu USA a Kanady, upozornil na skutečnost, že jsou to Spojené státy, které Kyjevu poskytují materiální a vojenskou podporu, kterou pak ukrajinská strana používá ke zhoršení situace na Donbasu.

“Washington nejen podporuje akce ukrajinských úřadů, ale podporuje je i finančně a se zbraněmi.” Americká strana bude nadále poskytovat takovou pomoc Ukrajině, možná dokonce začne sestavovat pro-ukrajinskou koalici. Bílý dům však do vnitřního ukrajinského konfliktu přímo nezasáhne, “ uvedl Garbuzov v rozhovoru pro RT.

Jak dodal Shapovalov, pokud ukrajinská vláda „rozhodne o vážné vojenské operaci na Donbasu, pak zůstanou USA jako vždy stranou.“

Podobný postoj sdílí americký politolog Malek Dudakov. Jak uvedl v komentáři k RT, Ukrajina „není nejdůležitějším tématem Bidenovy agendy“.

“Více ho znepokojují vnitřní politické procesy ve Spojených státech a problémy spojené s migrační krizí ve Spojených státech. Situace na Ukrajině spíše odvádí jeho pozornost od řešení důležitějších problémů, takže reaguje na to, co se děje v rámci rétoriky známé demokratům, ” uzavřel.

Situaci bude pro naše čtenáře INFOKURYR  sledovat a podávat podrobné informace.

Sdílet: