10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Aktivně se do toho zapojujeme“: Lavrov hovořil o ruských krocích k upuštění od západem kontrolovaných platebních systémů

Rusko se aktivně snaží opustit západní kontrolované platební systémy a také vidí „velké vyhlídky“ v přechodu na národní nebo alternativní měny k dolaru v dohodách s jinými zeměmi. Uvedl to ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vedoucí oddělení zahraniční politiky zdůraznil, že kroky Moskvy k postupné de-dolarizaci souvisejí se sankční politikou řady zemí. Šéf ruského ministerstva zahraničí dříve poukázal na to, že Rusko je nuceno budovat svůj ekonomický a sociální směr tak, aby nebylo závislé na „rozmarech“ svých západních partnerů, zejména Spojených států.

Moskva aktivně pracuje na snížení závislosti na mezinárodních platebních systémech kontrolovaných Západem. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to řekl v rozhovoru s íránskou agenturou IRNA.

Když hovořil o sankční politice Spojených států amerických ve vztahu k jiným státům, včetně Ruské federace a Íránu, vedoucí oddělení zahraniční politiky poukázal na neměnnost ruského postoje k této otázce.

“Budeme i nadále vystupovat proti jakýmkoli jednostranným omezujícím opatřením, která zasáhnou i nejméně chráněné segmenty populace.” Na mezinárodních platformách, včetně OSN, Rusko energicky nastoluje otázku nepřípustnosti zavedení takových omezení, “uvedl.

Ministr zdůraznil, že postoj zaujatý Moskvou má širokou podporu světového společenství.

„Považujeme také za důležité zintenzivnit úsilí o snížení sankčních rizik a potenciálních nákladů pro hospodářské subjekty. Jedná se zejména o kroky zaměřené na postupnou de-dolarizaci národních ekonomik, přechod na vzájemné vyrovnání v národních nebo alternativních měnách vůči dolaru a odmítnutí využívat mezinárodní platební systémy ovládaného Západem. V Rusku se tomu již aktivně věnujeme, “ uvedl Lavrov.

Podle něj Moskva v této oblasti vidí „velké vyhlídky“ na interakci se zahraničními partnery.

Dodáváme, že v březnu ruský ministr zahraničí v rozhovoru pro čínská média poukázal na to, že USA si kladly za úkol omezit možnosti technologického rozvoje v Rusku a Číně. V tomto ohledu by země měly začít „posilovat svou technologickou nezávislost“ přechodem na vyrovnání v národních měnách a ve světových měnách, alternativně k dolaru.

“Život nás nutí budovat naši linii v ekonomickém a sociálním rozvoji takovým způsobem, abychom nebyli závislí na těch “vtípcích “, které prokazují naši západní partneři. Propagují svou ideologizovanou agendu zaměřenou na udržení jejich dominance tím, že brzdí rozvoj ostatních zemí. Tato politika je v rozporu s objektivním trendem a jak bylo zvykem říkat, je „na špatné straně historie,“ řekl tehdy ministr. 

Náměstek ministra zahraničních věcí Ruské federace Alexander Pankin dále oznámil potřebu podporovat mezibankovní platební a informační systémy, které by byly nezávislé na Spojených státech a byly by alternativou k SWIFT.

Anatoly Aksakov, předseda Výboru Státní dumy pro finanční trh, v rozhovoru pro de-dolarizaci, v exkluzivním rozhovoru pro RT poznamenal, že důvodem tohoto kroku jsou „geopolitická rizika“. Podle něj takové práce neprovádí pouze Rusko, ale i další země.

“Je zřejmé, že v blízké budoucnosti budeme v tomto duchu vyřazovat dolar.” Podobné iniciativy projevuje nejen naše země, ale i řada dalších států, – uvedl Aksakov. “Tedy neférové ​​chování Spojených států na mezinárodní scéně povzbuzuje země k přechodu na jiné formáty interakce a postupnému opuštění dolaru a amerických finančních systémů.”

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov s odkazem na nepřiměřenou a nepředvídatelnou povahu akcí USA poukázal na to, že taková situace zavazuje Moskvu „být ve střehu“. Zároveň podle něj ruská strana monitoruje všechna potenciální ohrožení, a to i v souvislosti s možným odpojením státu od SWIFT.

Rusko se postupně  vzdaluje závislosti na dolaru  a současně urychluje přechod na národní měny v bilaterálních obchodních a ekonomických vztazích s mnoha zeměmi. Uvedl to předseda dolní komory parlamentu Vyacheslav Volodin.

„Například v rámci EAEU narostly zúčtování v národních měnách na 74%. Systematicky zvyšujeme obchod s národními měnami s Čínou a Tureckem,“ uvedl.

Taková prohlášení podporují také fakta. Mezinárodní měnový fond citoval údaje, podle nichž v roce 2020 poklesl podíl dolaru na světových rezervách poprvé od roku 1995 pod 60%. Spolu s tím je pravděpodobnější, že mnoho zemí uloží své peněžní rezervy do jiných měn – eur, japonských jenů a čínských juanů.

Už chápete proč Američani potřebují válku!

 

Sdílet: