11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Bojovníci s dezinformacemi si nevšímají ideologicky správných lží.“ Ovčáček se rozčílil na neziskovky kvůli Sputniku V

Podle názoru tiskového mluvčího Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka by spolupráce při výrobě vakcín a provádění očkování mohlo sblížit politické soupeře na světové scéně. Poukázal také na chování organizací, které o sobě tvrdí, že se věnují odhalování dezinformací.

„Spolupráce Západu a Východu při dodávkách a výrobě vakcín je skvělou příležitostí pro vybudování mírového mostu. Při dobré vůli může látka zachraňující lidské životy přispět k mírovému řešení neshod a konfliktů. Je to šance, která se už nebude opakovat. Je totiž poslední,“ myslí si mluví prezidenta republiky.

O několik hodin později Jiří Ovčáček reagoval na slova slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který odmítl vystavit kladné stanovisko pro použití vakcíny Sputnik V na Slovensku, protože údajně ruská strana neposkytla údaje o účinnosti a bezpečnosti preparátu.

„Toto je pomeranč. Tedy možná. Chybí důkaz, že to je stejný pomeranč, jako jiné pomeranče. Oloupat a ochutnat, říkáte? Proč? Stačí sdělit, že… chybí důkaz!“ uvedl na svých sociálních sítích.

Následně zaútočil na neziskové organizace a novináře, kteří o sobě říkají, že takzvaně bojují s dezinformacemi. Podle jeho názoru bojují jen s těmi dezinformacemi, které nejsou ideologicky správné.

„Cílem „bojovníků s dezinformacemi” je zničit svobodnou diskusi. Aby se mohly nerušeně šířit ideologicky správné dezinformace. Důkaz? „Bojovníci s dezinformacemi” mlčí v situaci, kdy politici a novináři šiří lži o vakcíně Sputnik V. Protože to jsou lži ideologicky správné,“ dodal Jiří Ovčáček.

Vrácení Sputniku V

Ruský fond přímých investic dnes požádal slovenskou vládu, aby kvůli porušení smlouvy vrátila dodávku vakcíny Sputnik V, aby se mohla používat v jiných zemích.

„Ruský fond přímých investic (RDIF) požádal slovenskou vládu, aby vakcínu zaslala do certifikované laboratoře EU k testování (součást sítě OMCL), a dne 6. dubna roku 2021 zaslal dopis s žádostí o vrácení vakcíny z důvodu vícenásobného porušení smlouvy, aby mohla být použita v jiných zemích,“ uvádělo se v příspěvku na sociální sítí.

Je to spojeno s tím, že slovenský regulátor v rozporu se smlouvou provedl testy Sputniku V v laboratoři, která není oficiálně akreditována v EU, vysvětlili výrobci vakcíny. Kromě toho zahájil podle jejich názoru dezinformační kampaň proti vakcíně.

Dnes bylo informováno, že Slovensko odevzdávat Sputnik V nebude a s jeho testováním mu pomůže Maďarsko, kde látku již dlouho používají.

ZDROJ

 

Sdílet: