6. 5. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Oxford radši zastavuje zkoušky Astra Zeneca na dětech

Jakkoli se výrobce a politici snaží o překot vakcínu Astra Zeneca dostat na normální bezproblémovou úroveň, ojedinělé fatální trombotické incidenty zejména u ročníků středního věku vakcínu stále ne a ne opustit. Oxfordská univerzita nyní radši pozastavila zkoušky s aplikací vakcíny dětem. Pediatrická varianta tudíž hned tak asi nebude…

MHRA zkoumá zprávy o krevních sraženinách u pacientů, kteří dostali vakcínu AstraZeneca. Ve Velké Británii bylo zjištěno sedm smrtelných případů z celkem 30 identifikovaných případů, uvedl v sobotu regulační úřad, zatímco v zemi bylo podáno více než 18 milionů dávek vakcíny AstraZeneca.

Úřednice MHRA June Raine od té doby tvrdí, že lidé by „měli být i nadále očkováni, pokud k tomu budou vyzváni“.


„Naše důkladné a podrobné vyšetření probíhá ohledně zpráv o velmi vzácných a specifických typech krevních sraženin s nízkým počtem krevních destiček po očkování vakcínou Covid-19 společnosti AstraZeneca,“ pokračovala a dodala, že „dosud nebylo přijato žádné rozhodnutí o možných regulačních opatřeních “.

Oficiální představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Rogerio Pinto de Sa Gaspar v úterý uvedl, že poměr rizika a přínosu nadále „převážně“ váží ve prospěch použití protikovidové vakcíny AstraZeneca.

Úředník Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) dnes v rozhovoru pro italský deník Il Messaggero v úterý uvedl existenci „vazby“ mezi vakcínou AstraZeneca a případy trombózy pozorovanými po jejím podání.

Evropská agentura okamžitě objasnila, že její bezpečnostní výbor „dosud nedospěl k závěru a (že) vyšetřování právě probíhá“.

Po několika týdnech se po pozorování případů atypické trombózy u lidí očkovaných přípravkem AstraZeneca objevila podezření na možné závažné nežádoucí účinky, ale vzácná.

Několik zemí se preventivně rozhodlo tuto vakcínu pod určitým věkem nepodávat, například Francie, Německo a Kanada. Norsko a Dánsko prozatím dokonce pozastavily jeho používání.

No a v blbém Česku se vesele očkuje touto vakcínou dál!!!

ZDROJ

 

Sdílet: