12. 6. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kancléř Kurz připustil registraci vakcíny Sputnik V v Rakousku

Rakousko může zaregistrovat ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V na národní úrovni, pokud se schvalovací proces vakcíny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) protáhne, oznámil ve středu rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Podle Kurze se všechny procedury v EMA táhnou velmi dlouho, právě i kvůli tomu Evropa v otázce očkování zaostává, například za Velkou Británií a Spojenými státy americkými.

„Samozřejmě existuje možnost to udělat na národní úrovni, pokud to na evropské úrovni potrvá příliš dlouho. V Evropě je několik zemí, které používají několik vakcín, například Maďarsko nebo Srbsko, které také používají Sputnik V, což je velkou výhodou těchto zemí, protože mohou rychleji očkovat populaci. Zachraňuje to životy a udržuje pracovní místa,“ řekl Kurz během přímého přenosu na Instagramu.

Rakouský politik zmiňuje, že ruská vakcína by výrazně zrychlila očkování v Rakousku.

„Velmi by nám to pomohlo, protože proces očkování by se výrazně zrychlil. Jsem pro to, abychom to udělali. Nyní to schvalujeme ve spolkové vládě,“ oznámil.

Kancléř Kurz na závěr uvedl, že není sám, kdo vystupuje za získání ruské vakcíny.

„Velmi věřím, že se nám podaří získat tuto vakcínu (Sputnik V) a také ji používat. Není to pouze mé rozhodnutí, ale jsem silně pro,“ uzavřel rakouský kancléř.

Minulý týden se Kurz sešel s ruským velvyslancem v Rakousku Dmitrijem Ljubinským, po schůzce Kurz uvedl, že Vídeň může od Ruska objednat vakcínu Sputnik V již tento týden.

Vakcína Sputnik V byla zaregistrována Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace v srpnu 2020, byla vyvinuta Ústavem epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Vědecký časopis Lancet zveřejnil výsledky třetí fáze klinického výzkumu Sputniku V potvrzující jeho vysokou účinnost a bezpečnost. Během klinických studií fáze III prokázal Sputnik V vysokou míru účinnosti, imunogenicity a bezpečnosti – účinnost vakcíny činí 91,6 %. Jak uvedl ředitel Gamalejova centra Alexandr Gincburg, ruská vakcína poskytuje stoprocentní ochranu před těžkými a středně těžkými případy koronavirové infekce.

ZDROJ

 

Sdílet: