19. 4. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Prymula a jeho nová funkce: Tentokrát je z bývalého ministra externí konzultant skupiny Agel

Býval ministrem zdravotnictvím, působil jako někdejší poradce premiéra Andreje Babiše a je poradcem prezidenta Miloše Zemana. Nyní si však epidemiolog Roman Prymula může na své konto připsat další funkci, a sice externí konzultant skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Informovala o tom Česká televize.

Tuto informaci ČT následně potvrdila samotná skupina Agel. Zmiňme, že součástí této skupiny je i firma Avenier, která v naší republice obstarává distribuci vakcín firmy Moderna a zvítězila i ve výběrovém řízení na distribuci očkovacích látek od společnosti Johnson&Johnson.

Prymula se k věci příliš vyjadřovat nechtěl a jen uvedl, že nebude komentovat své soukromé aktivity.

Již v neděli Český rozhlas s odvoláním na ruské zdroje uvedl, že Avenier by u nás mohla řešit možnou distribuci dosud neschválené ruské vakcíny Sputnik V. Hovořil také o tom, že o technické specifikaci vakcíny již jednala i česká ambasáda v hlavním městě Ruska. Zástupce společnosti Avenier Martin Nesrsta to ale vyvrátil.

„Použití jakýchkoli vakcín na covid-19 je možné jen se schválením EMA (Evropské agentury pro léčivé přípravky), respektive SÚKL (Státního ústavu pro kontrolu léčiv). Vakcína Sputnik V ani jedno z těchto schválení nemá. Vláda ČR tuto vakcínu na rozdíl od Slovenska a jiných zemí EU nekoupila, a tudíž její distribuce v ČR není možná jakýmkoli distributorem,“ vyslovil se k této otázce Nesrsta.

Prymula – muž mnoha funkcí

Za zmínku dozajista stojí posty, na kterých se Prymula vystřídal a které zastává dodnes. Do povědomí obyvatel ČR se Prymula dostal zprvu jako epidemiolog, a to skrz koronavirovou pandemii. Jinak je vojenským lékařem, vědeckým pracovníkem a politikem.

Zároveň byl v letech 2009 až 2016 ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové a v období 2017-2020 působil jako náměstek ministra zdravotnictví. Od září do října 2020 byl ministrem zdravotnictví České republiky ve druhé vládě Andreje Babiše, jímž se stal z pozice vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Na této pozici ale skončil, když deník Blesk 23. října zveřejnil fotografie, podle kterých byl pozdě večer spolu s dalšími lidmi v restauraci, i když měla být stravovací zařízení v danou dobu kvůli epidemii uzavřená.

Od listopadu 2020 do února 2021 působil jako poradce premiéra Andreje Babiše pro zdravotnictví. I premiér ale s Prymulou v polovině února ukončil spolupráci, a to proto, že se Prymula v době silných restrikcí proti koronaviru objevil jako divák na fotbalovém zápasu pražské Slavie.

Od 1. března 2021 dotyčný zastává post poradce prezidenta republiky Miloše Zemana. Věnuje se zejména problematice imunizace a vakcín. Podle všeho by měl být Prymula neplaceným poradcem bez smlouvy. Uveďme, že česká halva státu již několikrát v minulosti prohlásila, že Prymulu považuje za odborníka. Prymula si od Zemana dokonce loni v říjnu odnesl Řád bílého lva za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie. Stal se tak prvním aktivním politikem v polistopadové historii ve vládní funkci, který obdržel nejvyšší české státní vyznamenání.

ZDROJ

Sdílet: