19. 4. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kurz cílem kritiky doma i v Evrop

Spor o distribuci vakcín v EU vyvolaný rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem neskončil – jak očekával – mezi členskými státy solidárně, konstatují převážně evropské sdělovací prostředky a poukazují, že Česká republika se nadále cítí být znevýhodněna. Po neúspěšných manévrech s rozdělováním vakcín je Rakousko kritizováno diplomaty EU, mezinárodními médii a rovněž domácí opozicí. Vídeňský spolkový kancléř se brání, že Rakousko dostalo další dávky od společností Biontech a Pfizer a rovněž Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Lotyšsko a Slovensko dostávají více než na co by normálně měly nárok.

Jak však poukazuje evropský tisk, manévr rakouského kancléře o nové rozdělení 10 milionů vakcín ve skutečnosti nevyšel. Rakousko a Slovinsko sice na tomto návrhu částečně profitovaly, ale Česká republika na tom tratila. Vídeň, Praha a Lublaň s tím nakonec nesouhlasily a proto se neúčastní kampaně solidarity. Podle zpravodajských agentur Kurzova myšlenka „solidarity a la carte“ se pro mnohé ukázala jako nepřijatelná. Zahájil kampaň, ve které žádal o větší solidaritu a ukončil ji tím, že jí odmítl projevit s ostatními. Jeden nejmenovaný diplomat řekl německé agentuře DPA že sice vystoupil v kostýmu Robina Hooda a jeho dvou přátel, aby však skončil jen jako zlověstný šerif z Nottinghamu bez vakcíny pro ně.

Kurzovo obvinění z neprůhledné distribuce vakcín způsobilo mezi partnery EU nepochopení. Zástupce předsedy sociálně demokratického parlamentního klubu SPÖ Jörg Leichtfried v tom vidí zcela nediplomatický přístup, jehož výsledkem je, že Rakousko nezískalo ani o jednu dávku více, než zamýšlelo. Skutečnost, že se Rakousko již neúčastní mechanismu solidarity, ukazuje, jak nahodile a bezcílně Kurz působí také v EU, uvedl Leichtfried. Podle vedoucího delegace SPÖ v Evropském parlamentu Andresa Schiedera očkovací chaos vlády lidovců se Zelenými pokračuje na všech úrovních, protože manévrují úplně mimo hranice EU. Europoslankyně liberální NEOS Claudia Gamonová kritizovala na Twitteru, že Rakousko nedokázalo podpořit potřebné země a nechala je na holičkách.

Na pozadí této kritiky se Kurz rozhodl, jak poukazují zahraniční sdělovací prostředky, podporovat Českou republiku alespoň třiceti tisíci vlastními vakcínami, k čemuž sepřidalo i Slovinsko deseti tisíci. Následně se připojilo i Maďarsko 40 tisíci, přičemž Budapešť si deficit vyrovnala získáním ruské a čínské vakcíny.

Český premiér Andrej Babis za tento krok poděkoval v rozhovoru s rakouskou televizí ORF a nazval současnou distribuci skandálem, když EU porušila všechna pravidla a nebyla schopna dosáhnout konsensu. Ukazuje svou skutečnou barvu a slovo mají pouze velké státy. ORF cituje jeho slova, že během jednání převládalo přání potrestat kancléře Kurze za protesty proti nevyvážené distribuci vakcín v rámci EU. Sdělovací prostředky přitom informují o obviněních Babiše českou opozicí z totálního selhání a skandální porážkou ve sporu s EU.

Se vzniklou situaci se bude zítra znovu zabývat rakouská spolková vláda s experty a zemskými hejtmany, jakož i zástupci opozičních stran.

Sdílet: