Neziskovky mají strach. Schillerová chce změnit pravidla dotací   
Pridal tk Sobota 17 srpen 2019 - 03:32:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou chce změnit způsob vyplácení dotací z Evropského sociálního fondu. Neziskovky se toho bojí jako čert kříže.

Česko je rájem nestátních neziskových organizací. No ano. Jen si zkuste tipnout, kolik jich v České republice funguje. Tisíc? Samá voda. Desítky tisíc? Přihořívá. Sto tisíc? Hoří. V naší republice je podle Českého statistického úřadu zaregistrováno téměř 138 tisíc nestátních neziskových organizací. Přičemž každý rok jejich počet roste.

Samozřejmě nejde o samé sorosárny. Nemusíte se obávat, drazí čtenáři. Převážně se jedná o slušné organizace se slušnými lidmi. Nikdo nebude podezřívat třeba neziskovku Paleček zabývající se všestrannou pomocí občanům s malým vzrůstem a jejich rodinám z toho, že vytváří v české společnosti atmosféru nenávisti.

Když se podíváme do evidence nestátních neziskových organizací vedenou ministerstvem vnitra, tak se před námi otevírá fantastický svět lidských zájmů a starostí. Hned je člověku dobře z pocitu, že Češi nejsou lhostejní a pomáhají svým bližním. Jenže mezi organizacemi, které skutečně pomáhají lidem v jejich těžkých životních situacích, vystrkují růžky organizace, za kterými stojí politické zájmy.

Nejsou jen v Praze nebo Brně. Jsou rozstrkány po celé České republice. Většina z nich je napojena nějakým způsobem na organizaci Člověka v tísni. Finančně nebo ideologicky. Třeba prostřednictvím šíření filmů festivalu Jeden svět ve svých městech. Jen aby se nezapomnělo. Člověk v tísni dostává od státu největší finanční pomoc ze všech politických neziskovek. V roce 2016 dostala tato neziskovka 167 milionů korun.

Je zajímavé zjišťovat, co se děje v různých koutech naší republiky. Vezměme třeba devítitisícové město Polička. Pokud mezi vámi, drazí čtenáři, není vášnivý turista, asi netušíte, že se nachází v Pardubickém kraji v blízkosti zemské hranice Čech a Moravy. A také tam působí spolek Pontopolis, který je napojen na zmíněného Člověka v tísni.

Cílem spolku je „připomínání období komunismu v Československu a ostatních státech Východního bloku a Sovětského svazu, zároveň se také snaží otevírat diskuzi nad dnešním stavem demokracie u nás a přibližovat nedemokratické režimy v ostatních zemích světa“.

Ale dobře, proč by ne? V 15. století vzdoroval místní hrad „lišce ryšavé“, v našem století místní lepšolidé bojují za demokracii. I za státní dotace. Tedy naše peníze.

Pamatujete předloňský skandál, když poslanec za ODS Jakub Janda (nezaměňovat s aktivistou Jakubem Jandou) navrhl, aby se miliony určené pro neziskové organizace, které řeší rovnost žen a mužů, daly raději na sport? Třeba menším sportovním klubům. Janda vytkl konkrétně organizaci Gender Studies, že si ze své ideologie udělala byznys. Jak to dopadlo? V loňském roce organizace opět dostala dotace od státu i Evropské unie. Jejich výše celkově přesahuje čtyři miliony korun. A na vesnici kluci čutají do umolousaného míče.

Neziskovky teď dostaly strach. Proč? Protože ministerstvo financí plánuje přeonačit způsob vyplácení dotací z Evropského sociálního fondu. Peníze na takzvané měkké projekty by tak měli žadatelé v příštích letech čerpat až zpětně. Proč? Ministerstvo financí tím chce ulevit státnímu rozpočtu, peníze na tyto projekty se totiž nyní vyplácí předem na základě zálohových faktur.

Půjde přitom o hodně. Jak uvádí Český statistický úřad, financování netržních neziskových institucí se z největší části skládá z transferů a dotací z veřejných zdrojů (33,3 %) a příjmů za netržní produkci (23,7 %). Příspěvek dobrovolníků činí pouze něco málo přes deset procent. Jen pro vaši představu, dotaci od státu a Evropské unie dostává zhruba sedm tisíc českých neziskovek.

Do ministryně financí se proto neziskové organizace v čele s Člověkem v tísni pustily. Aleně Schillerové vyčítají, že její nápad bude mít fatální následky pro celý neziskový sektor, který čerpá peníze z EU. Buďto by si neziskovky musely vzít na dotace bankovní půjčku a zadlužit se, nebo by se dotací rovnou raději vzdaly.

O pravidlech pro vyplácení evropských dotací v příštím programovém období, tedy v letech 2021 až 2027 aktuálně diskutuje na pracovní úrovni Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy. Současný záměr tak není zatím definitivní a může se ještě změnit. Obava politických neziskových organizací je však jasná.

Alena Novotná

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25557
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0834 sec,0.0472 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,016,808B