Británie nebude vyměňovat tankery s Íránem, řekl nový britský ministr zahraničí   
Pridal tk Pátek 02 srpen 2019 - 06:15:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Britský ministr zahraničí Dominic Raab 1. srpna sdělil, že London neplánuje jednat s Íránem ohledně návrhu oboustranného propuštění zadržených ropných tankerů. Diplomat vyzval Teherán, aby se choval „zodpovědně“ v normalizaci vztahů se Spojeným královstvím.

„Pokud lidé nebo národy nezákonně zadržují lodě pod vlajkou Spojeného království, musí být dodržen zákon a mezinárodní právo. Nebudeme vyměňovat loď, která byla zadržena legálně, na loď, která byla zadržena nezákonně,“ řekl Raab.

29. července Raab se už vyjadřoval ohledně "quid pro quo" výměny zadržených tankerů mezi Británii a Íránem, odkazoval na to, že vůči íránským lodím se britské úřady chovaly podle zákona, avšak íránské kroky proti britské lodí označili za nelegální.

Dříve íránský prezident Hasan Rúhání uvedl, že v případě propuštění zadrženého v Gibraltaru íránského tankeru ze stany Londýna, úřady ze země propustí britskou loď. Dodal, že „pokud Británie odstoupí od nesprávných akcí v Gibraltaru, Írán odpoví náležitě“.

Válka tankerů

Večer 19. července vojenské námořnictvo Íránských revolučních gard (část Ozbrojených sil Íránu) zadrželo v Hormuzském průlivu v íránských územních vodách britský tanker Stena Impero a poté ho doprovodilo do přístavu Bandar Abbás. Posádka tankeru, která se skládá z 23 lidí včetně tří Rusů, zůstává na palubě, ale majitel lodi se s ní nemůže spojit. Íránské úřady uvedly, že posádka je zdravá a tanker byl ukotven v přístavu. Majitelé lodi podali oficiální žádost o návštěvu námořníků na palubě lodi a čekají na odpověď úřadů.

Incident se Stena Impero byl reakcí íránských úřadů na zadržení íránského tankeru úřady britského Gibraltaru dne 4. července. Loď Grace 1 byla podezřelá z porušení sankcí EU vůči Sýrii. V rámci vyšetřování případu policie zadržela kapitána, hlavního asistenta tankeru a dva další členy posádky. Soud prodloužil jejich vazbu do 15. srpna.

Dominic Raab je ministrem zahraničních věcí Spojeného království v kabinetu nedávno zvoleného premiéra Borise Johnsona. Ten obsadil post 24. července 2019.

Raabův otec byl český žid, jehož rodina uprchla do Velké Británie z Československa po Mnichovské dohodě.

Zdroj: https://sptnkne.ws/8Rfq

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25433
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1007 sec,0.0399 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,249kB