Nanočástice ve službách člověka. Ruští a čeští vědci přišli na nový způsob, jak rozpoznat rakovinu   
Pridal tk Čtvrtek 18 červenec 2019 - 03:48:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Specialisté z Národní výzkumné jaderné univerzity (NIUA MIFI), Fyzikálního institutu P. N. Lebedeva, Institutu chemie ultračistých materiálů G.G. Devjatych, Moskevské státní univerzity M.V. Lomonosova společně s kolegy z Francie, Švýcarska, České republiky a Ukrajiny představili novou metodu optické diagnostiky za použití křemíkových nanočástic.

Výsledky jejich práce byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Advanced Optical Materials.

Nanočástice jsou unikátním objektem z hlediska diagnostiky a léčby onkologických onemocnění. Pokud jdou nanočástice potaženy určitými polymery, jako je polyethylenglykol, pak mohou volně cirkulovat v krevním řečišti a hromadit se v nádoru, a to kvůli „otvorům“ v cévách v dané oblasti (pasivní akumulace) nebo kvůli použití speciálně cílených molekul (aktivní akumulace).

Nanočástice mohou být detekovány v tkáních organismu v důsledku optické odezvy, například v důsledku fluorescenční emise. To pak umožní „osvětlit“ oblast nádoru, v níž došlo k jejich akumulaci. Kromě toho mohou mít nanočástice terapeutický účinek na nádor, a to jak samostatně, tak i jako „způsob dopravení“ léků, jako jsou radionuklidy.

​Křemík je jedním z nejbezpečnějších anorganických materiálů pro biologické systémy, a to díky své ideální biokompatibilitě a biologické rozložitelnosti v těle. Nanočástice křemíku jsou skvělé v terapiích spojených s lokálním přehřátím (hypertermie) a ničením rakovinných buněk, když jsou ozařovány světlem, radiofrekvenčním zářením nebo ultrazvukem. Nicméně, nanočástice křemíku které by byly optimální, pokud jde o terapii (20-100 nm), je obtížné opticky vizualizovat v biotkáních, jelikož nedisponují schopností fluorescence.

Skupina vědců z Národní výzkumné jaderné univerzity (NIUA MIFI) a dalších ruských a zahraničních vědeckých organizací však představila řešení problému vizualizace relativně velkých nanočástic křemíku v biologických tkáních. Prohlásil to Andrej Kabašin, vědecký ředitel Institutu biomedicínského fyzikálního inženýrství na Národní výzkumné jaderné univerzitě.

„Tyto nanočástice mohou mít silnou nelineární odezvu při optické excitaci, totiž současnou generaci druhého harmonického záření (SHG) a dvoufotonové luminiscence (DL), a generování signálů v důsledku těchto dvou účinků je přímo úměrné velikosti křemíkových nanočástic. To znamená, že jejich přínis je nejsilnější pro relativně velké nanočástice a signál HHG je také citlivý na tvorbu aglomerací nanočástic v buňkách a tkáních. Nalezené účinky nám umožňují přehodnotit vize problému bioimagingu pro jeden z nejslibnějších nanomateriálů,“ prohlásil.

Vědci vizualizaci nanočástic křemíku v živých buňkách prokázali pomocí navrhovaného bimodálního kontrastu založeného na odpovědích SHG a DL. Je obzvláště důležité, aby taková metoda měla vysoké optické rozlišení: umožňuje rekonstruovat 3D obraz distribuce nanočástic křemíku v buňkách a tkáních.
Navržený bimodální bioimaging umožňuje doplnit terapeutickou funkčnost nanočástic křemíku a je navržen tak, aby výrazně zlepšil vývoj nových neinvazivních metod léčby rakoviny.

Zdroj: https://sptnkne.ws/7vjC

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25312
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0855 sec,0.0496 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,036,840B