Spojené státy schválily prodej zbraní Tchaj-wanu za miliardy dolarů. Čína je pobouřená   
Pridal tk Středa 10 červenec 2019 - 00:15:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ministerstvo zahraničí Spojených států schválilo prodej zbraní Tchaj-wanu v hodnotě přes dvě miliardy dolarů. Informovala o tom Agentura pro spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti Pentagonu.

Uvádí se, že tchajwanské úřady požádaly USA o prodej 108 tanků M1A2T Abrams, 14 pásových obrněných vozidel M88A1, 16 tažných vozidel, 300 kulometů a různou munici a zařízení pro vojenskou techniku.

Kromě toho byl schválen možný prodej více než 250 kompletů protiletadlových přenosných raketových systémů Stinger v částce kolem 223 milionů dolarů.

Podle Pentagonu tato dohoda nezmění základní vojenskou rovnováhu v regionu.

Reakce Číny

V souvislosti se schválením prodeje amerických zbraní Tchaj-wanu Čína vyjádřila Spojeným státům protest a uvedla, že to porušuje princip jedné Číny a mezinárodní právo.

„Prodej amerických zbraní Tchaj-wanu vážně porušuje mezinárodní právo a základní pravidla mezinárodních vztahů, porušuje princip jedné Číny a tří společných americko-čínských komuniké. Zároveň je závažným zásahem do vnitřních záležitostí Číny, poškozuje suverenitu a bezpečnostní zájmy ČLR. Vyjadřujeme protest proti těmto činům,“ uvedl na briefingu oficiální zástupce čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang.

Diplomat také sdělil, že Tchaj-wan zůstává nedílnou součástí Číny a „nikdo by neměl podceňovat odhodlání čínské vlády a lidu chránit státní suverenitu a územní celistvost, stejně jako odolávat vnějším zásahům“. Dodal, že Peking vyzývá Washington, aby dodržoval princip jedné Číny a okamžitě zrušil plány prodeje zbraní a zastavil veškeré vojenské kontakty s Tchaj-wanem, „aby se obě strany vyhnuly poškození bilaterálních vztahů a stability v Tchajwanském průlivu“.

Princip jedné Číny a pozice USA

Oficiální vztahy mezi vládou Čínské lidové republiky a ostrovem byly ukončen v roce 1949 poté, co se Kuomintangovy jednotky pod vedením Čankajšeka přestěhovaly na Tchaj-wan po porážce v občanské válce s Čínskou komunistickou stranou. Koncem osmdesátých let se obnovily obchodní a neformální kontakty mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou. Od začátku devadesátých let se strany začaly kontaktovat přes nevládní organizace.

Od roku 1949 je Tchaj-wan řízen vlastní administrativou a zachovává vlajku, měnu a některé další atributy bývalé Čínské republiky. Oficiální Peking však považuje Tchaj-wan za jednu z čínských provincií a dodržuje politiku jedné Číny a koncepci „jedna země – dva systémy“, kterou v roce 1979 navrhl čínský vůdce Teng Siao-pching. Ta předpokládá, že Tchaj-wan je nedotknutelnou součástí Číny, ale má právo na vysokou úroveň samosprávy jako zvláštní administrativní region. Tchaj-wan však tuto formulaci odmítá.

V rámci uzavřených v roce 1972, 1978 a 1982 americko-čínských komuniké Spojené státy souhlasily s principem jedné Číny a měly zrušit oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a postupně snižovat vojenské dodávky na ostrov. Konkrétní termíny však stanoveny nebyly.

Současně je Washington spojencem Tchaj-wanu a nadále ho politicky a vojensky podporuje. USA zdůrazňují, že dodržují politiku jedné Číny, ale zároveň se odvolávají na svůj zákon o vztazích s Tchaj-wanem z roku 1979. Podle něj Bílý dům má nejenom zásobovat ostrov obrannými zbraněmi, ale také ho bránit v případě použití vojenské síly proti Tchaj-wanu ze strany Číny.

Od roku 1979 kontakty mezi Washingtonem a Tchaj-pejem probíhaly jen na neformální úrovni. Nicméně po zvolení americkým prezidentem Donalda Trumpa USA začaly mluvit o možné revizi statusu ostrova. Trump byl první prezident Spojených států od Richarda Nixona, který mluvil s hlavou Tchaj-wanu. Zároveň v březnu 2018 současný americký prezident podepsal zákon, který dovoluje obnovení oficiálních kontaktů mezi úřady USA a administrativou Tchaj-wanu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/5gNC

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25241
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1321 sec,0.0402 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,293kB