V Řecku podle odhadů ve volbách zvítězí opozice. Nový premiér by měl složit přísahu v pondělí   
Pridal tk Pondělí 08 červenec 2019 - 03:59:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
V Řecku se konají předčasné parlamentní volby a podle předběžných odhadů zvítězila opoziční konzervativní strana Nová demokracie. Uvádí se, že nový premiér by měl složit přísahu v pondělí.

K výsledkům voleb se vyjádřil i vlivný člen strany SYRIZA Panos Skurletis. Ten krátce po zveřejnění prvních odhadů prohlásil:

„Nová demokracie zjevně vyhrála. Uvidíme, jak to dokáže zužitkovat.“

V souvislosti s tím se uvádí, že by měl Kyriakos Mitsotakis, vítěz opoziční strany v parlamentních volbách v Řecku, v pondělí složit přísahu jako premiér. Informovala o tom athénská zpravodajská agentura AMNA s odvoláním na vlastní zdroj ve straně.

„V pondělí v 11.30 hod předá předseda parlamentu Nikos Voutsis výsledky národních voleb řeckému prezidentovi Prokopisovi Pavlopulosovi. Ve 13.00 hodin pak nový premiér Kyriakos Mitsotakis složí přísahu,“ uvedl zdroj.

Vůdci opozice k vítězství již dokonce poblahopřál i řecký premiér Alexis Tsipras.

Předběžné výsledky voleb

Strana Nová demokracie měla dle předběžných odhadů ve volbách získat 39,8 % hlasů. Z výsledků také vyplývá, že by vítězná strana měla dle nezávislé analytické společnosti MacroPolis v parlamentu získat absolutní většinu, jelikož by měla obsadit celkem 158 křesel z celkem 300 křesel. Vládnoucí Tsiprasova levicová strana SYRIZA si vysloužila jenom 31,5 procenta hlasů, tedy 86 míst.

Některé zdroje hovoří o tom, že se vítězství dané strany očekávalo. Podle průzkumů veřejného mínění, které byly realizovány v únoru letošního roku, činila převaha strany Nová demokracie nad vládnoucí koalicí SYRIZA více než 10 % (Nová demokracie získala 39 % hlasů, SYRIZA 24,5 %).

Předčasné parlamentní volby v Řecku

Uvádí se, že čtyřiačtyřicetiletý premiér Alexis Tsipras inicioval předčasné volby, když jeho strana v květnu prohrála evropské a místní volby.

​K věci se vyjádřil také deník The Wall Street Journal, který v tomto týdnu napsal, že pokud v Řecku vyhraje opozice, pak se tato země stane první evropskou zemí, jež se vrátí k tradičním politickým stranám.

Když v roce 2012 v zemi vládla dluhová krize, Řecko bylo první evropskou zemí, jejíž voliči upustili od zavedených stran a raději se uchýlili k politickým formacím zaměřeným proti establishmentu.

Kdo je Kyriakos Mitsotakis?

Kyriakos Mitsotakis je mladý polyglot (kromě řečtiny hovoří francouzsky, anglicky a německy) s velmi dobrým vzděláním, a také zástupce nové generace řeckých politiků, kteří jsou si vědomi problémů země a usilují o nezbytnou modernizaci sociálně-politického systému. Byl ministrem administrativních reforem v Samarasově vládě. Lidé oceňují jeho úsilí plnit stanovené cíle, i když jeho snaha nebyla vždy úspěšná.

Mezi levicí a středem je stále více a více lidí zklamáno SYRIZOU, zatímco co jim mladý Mitsotakis na pozadí dané atmosféry nabízí jiný způsob, jak vymanit Řecko ze slepé uličky. Obhajuje ekonomický liberalismus, otevřenost země vůči privatizaci a zahraničním investicím. Pro Alexise Tsiprasa byl ve volbách nebezpečným soupeřem.

Zdroj: https://sptnkne.ws/3QJF

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25228
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1452 sec,0.0904 z toho dotazů.Dotazů v DB:15. Použitá paměť:1,191kB