Zdroj z Pražského hradu: “Rychetský by měl mlčet a šoupat nohama, je to koneckonců jeho Ústava, tak ať se chytne za tipec!”   
Pridal tk Pátek 05 červenec 2019 - 06:10:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Zdroj z Pražského hradu: “Rychetský by měl mlčet a šoupat nohama, je to koneckonců jeho Ústava, tak ať se chytne za tipec!” Situace dramaticky eskaluje po neúspěšné schůzce v Lánech, Miloš Zeman neustoupil ani o píď, Antonína Staňka neodvolá! Andrej Babiš je na prášky, kompetenční žalobu na prezidenta však nepodá, namísto toho mluví o rozpuštění sněmovny a Jan Hamáček měl slzy na krajíčku, Andrej Babiš prý nemá odvahu si dupnout proti prezidentovi! Tak dusno v Lánech už dlouho nebylo!

Když jsme před několika dny na Aeronetu uveřejnili analytický článek o ústavní krizi v ČR a následující den článek z kuloárů a nejbližšího okolí Lidového domu a Pražského hradu, mnoho lidí mohlo mít pocit, že situace přesto tak vážná nebude a vše se uklidní. Dnešní schůzka v Lánech [3] však naše informace z předchozích dvou článků nejen potvrdila, ale dokonce i odhalila obrovské napětí, které se vytvořilo na ose mezi Milošem Zeman a Andrejem Babišem. Prezident republiky se totiž rozhodl, že zahájí velmi propracovanou mocenskou hru, na kterou protistrany de facto nemají žádnou odpověď.

Po skončení dnešní schůzky v Lánech, které se zúčastnili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, proběhla tisková konference v Lidovém domě, kde Jan Hamáček oznámil krach jednání v Lánech se slovy, že prezident Miloš Zeman neřekl, kdy a jestli vůbec jmenuje Michala Šmardu novým ministrem kultury, protože v první instanci prý prezident nadále odmítá odvolat současného ministra Antonína Staňka, který prý oznámil korupci svých podřízených (kauza Jiřího Fajta v Národní galerii Praha) a měl by za to dostat vyznamenání a pochvalu, a nikoliv být odvolán.

Prezident chtěl slyšet jiný důvod pro odvolání Antonína Staňka, ten se nedozvěděl, a proto ministra neodvolá

Jak už jsme informovali v pondělí v článku, Miloš Zeman chtěl od předsedy ČSSD slyšet jiný důvod pro Staňkovo odvolání z funkce ministra, aby vůbec mělo význam řešit jmenování nového ministra. Jenže ČSSD na tuto hru nepřistoupila. Podle informací naší redakce se Jan Hamáček odmítl s prezidentem bavit v této rovině, protože podle názoru Lidového domu je nepodstatné, z jakého důvodu strana odvolává svého ministra, protože součástí koaliční smlouvy je nezadatelné právo vedení obou stran dosazovat a měnit ministry ve svých resortech zcela libovolně, přičemž druhý koaliční partner toto nebude blokovat a zpochybňovat. Hnutí ANO opravdu koaliční smlouvu dodržuje a premiér Andrej Babiš podal prezidentovi návrh na odvolání Antonína Staňka, na základě rozhodnutí Lidového domu.

Jenže, koaliční smlouva zapomněla na jeden důležitý faktor, na souhlas prezidenta republiky. Miloš Zeman se v politice pohybuje dlouho, již 30 let. Od počátku této kauzy mu bylo jasné, že odvolání Antonína Staňka je ze strany ČSSD účelovka, protože Jiří Fajt jako dnes již bývalý ředitel Národní galerie Praha je exponovanou a prominentní osobou tzv. Pražské kavárny a Havlova odkazu. Vztahy mezi prezidentem Milošem Zemanem a Jiřím Fajtem byly dlouhodobě velmi špatné.

Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dokonce informoval, že prezident Miloš Zeman jej před 5 lety kontaktoval s žádostí, aby Jiřího Fajta nejmenoval ředitelem Národní galerie Praha. Jiří Fajt se proto domnívá, že byl Antonínem Staňkem odvolán úmyslně na objednávku Pražského hradu. Tomu však odporuje hloubková kontrola, která v NGP proběhla po nástupu Antonína Staňka do funkce ministra kultury a na jejímž základě padla na Jiřího Fajta dvě trestní oznámení v souvislosti s vyváděním peněz z NGP, kdy Jiři Fajt měl podepsat smlouvy a kontrakty sám se sebou v úhrnné výši 1,2 milionu korun.

Antonín Staněk je podle prezidenta hrdina, který odhalil korupci a tunelování v Národní galerii Praha, odvolání Jiřího Fajta bylo prý záslužným činem proti korupci v NGP

Prezident Miloš Zeman považuje Antonína Staňka za hrdinu, kterého je potřeba chránit a Jan Hamáček podle našich informací vsadil poslední kartu na Andreje Babiše. Ten mohl situaci a vládu dnes zachránit, kdyby podal na prezidenta republiky kompetenční žalobu. Jenže Andrej Babiš to odmítl, prezidenta republiky žalovat nechce, protože ví, že by se mu to velmi rychle vymstilo a znepřátelil by si prezidenta, který nezapomíná. Jan Hamáček tak zjistil, že ČSSD nemá podporu pro výměnu ministra ani u prezidenta republiky, ani u premiéra, který odmítá podat kompetenční žalobu na prezidenta. A tím jsou možnosti řešení vyčerpány, ČSSD nemá jinou možnost, než odejít z vlády, protože tímto okamžikem dochází k porušení koaliční smlouvy, kdy Andrej Babiš aktivně a vlastním nekonáním (proti prezidentovi) pomáhá de facto prezidentovi blokovat odvolání starého a jmenování nového ministra za ČSSD.

Ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček již oznámil, že je připraven podat demisi, první místopředseda strany Roman Onderka rovněž potvrdil, že ministři za ČSSD jsou připraveni podat demise. Andrej Babiš už otevřeně hovoří o rozpuštění sněmovny, aby se předčasné volby daly stihnout do konce října, nebo spíš v průběhu listopadu, protože je potřeba vzít v úvahu letní dovolené, poslanci mají zaplacené drahé zahraniční dovolené na Tahiti, v Karibiku a v podobných destinacích, které prostě nelze tak snadno rušit, resp. kompenzace za jejich zrušení by vylezla do stovek milionů korun. Ve Hnutí ANO se uvažuje, že mimořádná schůze sněmovny k rozpuštění by mohla být svolána v první polovině srpna a prezident by vyhlásil volby do 3 měsíců od rozpuštění sněmovny.

ČSSD nezbývá nic jiného než odchod z vlády, protože premiér Andrej Babiš nemá odvahu se postavit prezidentovi a podat na něj kompetenční žalobu

Jan Hamáček oznámil, že o odchodu ČSSD z vlády musí rozhodnout hlasování předsednictva ČSSD, které kvůli dovoleným bude možné svolat okolo 15. července, toto hlasování rozhodne, jestli ČSSD ve vládě zůstane, anebo odejde. Všechny informace, které proudí do redakce Aeronetu v této chvíli jsou takové, že za této situace ani jeden ministr za ČSSD nechce setrvat ve vládě Andreje Babiše, solidaritu prý projevuje i samotný Antonín Staněk, který prý rovněž je připraven podat demisi, pokud k tomu předsednictvo ČSSD po hlasování vyzve. Andrej Babiš vůbec neuvažuje o rekonstrukci vlády, nevidí prý jinou variantu pro pokračování vlády bez ČSSD. O podporu SPD se opřít nemůže, ve Hnutí ANO je proti tomu obrovský odpor. Jiné řešení než předčasné volby tak nepřipadá v úvahu.

ČSSD se dostala do stejné situace jako v dobách Bohuslava Sobotky před 2 roky, kdy se bývalý premiér a předseda ČSSD rozhodl podat demisi k rukám prezidenta Miloše Zemana, ale ten mu s pobavením oznámil, že přijme pouze jeho demisi jako premiéra, ale nikoliv demisi celé vlády. Šokovaný Bohuslav Sobotka namítal, že je to protiústavní chování prezidenta, ale nakonec raději ustoupil a demisi stáhl. To však vedlo k naprosté diskreditaci ČSSD a Jan Hamáček je ve stejné situaci jako Bohuslav Sobotka. Samozřejmě, že vláda padnout nemusí.

Může nastat varianta, že Jan Hamáček zopakuje osud Bohuslava Sobotky a nápad s demisemi ministrů si nakonec rozmyslí a stáhne zpátky. To by znamenalo ale naprostou katastrofu pro kredibilitu celé ČSSD, navíc mnoho vysokých politiků ČSSD by to nerozdýchalo a podali by demise tak jako tak, sami za sebe a ČSSD by se začala drolit zevnitř. Tento proces by byl naprostou záhubou ČSSD, ztratila by poslední zbytky důvěryhodnosti. Jan Hamáček má přijít s Antonínem Staňkem příští pátek 12. 7. 2019 do Lán za prezidentem, Miloš Zeman se prý pokusí naposledy oba dva usmířit, ale Jan Hamáček to dnes odmítl, že Antonín Staněk musí z ministerstva odejít.

Pavel Rychetský to schytal přímo z Pražského hradu, v této situaci by měl raději mlčet, protože Miloš Zeman využívá jen to, co je napsáno v Rychetského ústavě

S postojem Miloše Zemana nikdo nepohne, na to jsme upozorňovali již v pondělí v našem článku. Jediný, kdo může ustoupit, je ČSSD se svým rozhodnutím odvolávat Antonína Staňka z funkce ministra kultury. Pokud z tohoto požadavku ČSSD neustoupí, vláda Andreje Babiše padne. A že je situace opravdu vyhrocená, to ukazuje exkluzivní informace, kterou naše redakce dnes obdržela před malou chvílí. Jedná se o jeden peprný výrok, který dnes zazněl na Pražském hradě, ale nebudeme zde odkrývat osobu, která výrok pronesla, abychom někomu nezpůsobili problémy. Tato osoba reagovala na rozhovor, který poskytl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Českému rozhlasu. Rychetský v něm kritizoval prezidenta Miloše Zemana, že koná v kauze Antonína Staňka v rozporu s ústavou.

A tato zmíněná osoba na Pražském hradě na toto prudce reagovala slovy: “Rychetský by měl mlčet a šoupat nohama, je to koneckonců jeho Ústava, tak ať se chytne za tipec!” Toto drsné vyjádření je opravdu trefné, protože Pavel Rychetský byl v roce 1992 jedním z hlavních spoluautorů znění současné české ústavy a její text, který je plný vágních a nejednoznačných formulací, je z velké části dílem právě současného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

V samotné ústavě se totiž hovoří o tom, že prezident republiky odvolá ministra na návrh předsedy vlády. Podle výkladu Ústavy tak má učinit bez odkladu. Jenže, tento výklad ústavy je vágní hned ve dvou bodech. Za prvé, výraz “bez odkladu” není žádným časově exaktním údajem, může to být 1 hodina, 1 den, 1 týden, 1 měsíc, 1 rok, případně 1 volební období. A za druhé, největším problémem je slovo “návrh”.

Miloš Zeman si založí ruce v kříž přes prsa a v tu chvíli s ním nic a nikdo nepohne. Každý, kdo Miloše zná, hned ví, na čem je

“Návrh” je v českém jazyce dokument, kterým jedna strana něco navrhuje druhé straně bez mandatorního náboje. To znamená, že druhá strana návrh posuzuje, protože návrh je přesně od toho, aby druhá strana návrh posoudila. A to znamená, že druhá strana není povinna dokument akceptovat a řídit se jím, pokud s návrhem nesouhlasí. Prezident Miloš Zeman zkrátka jenom postupuje doslovně podle znění ústavy a proto není divu, že v jeho okolí padají taková tvrdá slova na adresu jednoho ze spolutvůrců české ústavy, který dnes kritizuje prezidenta za to, že podle této ústavy postupuje doslova do písmene.

Velký problém má ovšem i Andrej Babiš. Dnešní schůzka v Lánech ukázala v plné nahotě realitu mocenského úchopu v ČR. Veškerou moc drží prezident Miloš Zeman. Když dojde na lámání chleba jako došlo dnes v Lánech a Jan Hamáček se otočil na Andreje Babiše s tázavým pohledem, že tohle si jako premiér necháš líbit, tak Andrej Babiš sklopil hlavu a zrak, zatímco prezident Miloš Zeman si spokojeně založil ruce přes prsa, jak je jeho zvykem a občas k vidění i na TV Barrandov při rozhovorech s Jaromírem Soukupem.

Jan Hamáček pochopil, že Andrej Babiš není tvrdý premiér, který by šel proti prezidentovi. Andrej Babiš už totiž na šachovnici sleduje nové rozestavení figur po předčasných volbách a opět bude chtít, aby to byl on, koho Miloš Zeman pověří sestavením vlády. Vojevůdce nebojuje předem prohranou bitvu, dopředu už plánuje novou a vymýšlí jinou strategii a nové rozestavení figur. Jak už jsem psal posledně, toto léto zapomeňte na okurky, budou se dít velké věci. A hlavně změny.

-VK-
Šéfredaktor AE News


Zdroj: https://aeronet.cz/news/zdroj-z-prazskeho-hradu-rychetsky-by-mel-mlcet-a-soupat-nohama-je-to-koneckoncu-jeho-ustava-tak-at-se-chytne-za-tipec-situace-dramaticky-eskaluje-po-neuspesne-schuzce-v-lanech/


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25207
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1308 sec,0.0400 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,391kB