Teherán překročil stanovenou normu na skladování obohaceného uranu   
Pridal tk Úterý 02 červenec 2019 - 03:09:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Íránský ministr zahraničních věcí Džavád Zaríf v pondělí potvrdil, že Teherán překročil množství skladovaného obohaceného uranu, které bylo stanoveno dohodou z roku 2015, informovala Íránská studentská zpravodajská agentura.

„Podle dříve ohlášených plánů Írán překročil limit 300 kilogramů obohaceného uranu,“ prohlásil Zaríf.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí prohlásil, že Teherán bude přestávat plnit podmínky dohody. Ty jsou ale „napravitelné“. Požádal Evropu, aby zrychlila své snahy o zachování dohody.

Agentura Fars předtím prohlásila, že Írán překročil hranici 300 kilogramů obohaceného uranu, kterou stanovuje jaderná dohoda z roku 2015.

„Množství uranu obohaceného na úroveň 3,67 % překročilo 300 kilogramů,“ řekl zdroj agentuře a dodal, že informace byla prověřena inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

USA dříve jednostranně vystoupily z jaderné dohody s Íránem, která byla uzavřena předchozí administrativou USA. Současný prezident Donald Trump dohodu označil za nevýhodnou pro Spojené státy. Současně s tím obnovil proti této zemi americké sankce.

​Úřadující prezident USA Trump se snaží vyvíjet na Írán tlak, aby ho donutil k uzavření nové jaderné dohody podle vlastních podmínek.

Napětí ve vztazích mezi USA a Íránem

V posledním měsíci se situace ve vztazích mezi USA a Íránem vyostřila. Americké úřady zavedly sankce proti klíčovým odvětvím íránského hospodářství. Mimo ekonomický tlak USA zvyšují svou vojenskou přítomnost v Perském zálivu. Podle všeho je cílem Washingtonu „změna chování“ islámské republiky.

USA také označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. V reakci na to Írán uznal Centrální velení Ozbrojených sil USA (CENTCOM) za teroristickou organizaci a samotné Spojené státy pak označil za stát podporující terorismus.

​13. června íránská a arabská média oznámila, že v Ománském zálivu byly napadeny dva ropné tankery – Front Altair a Kokuka Courageous. Podle některých údajů to byl torpédový útok, jehož následkem došlo na lodích k výbuchu a požáru. USA obvinily z útoku Írán, který to však popírá.

Napětí mezi zeměmi eskalovalo 20. června poté, co íránští vojáci sestřelili americký bezpilotní letoun, který operoval v oblasti Perského zálivu. Íránci tvrdí, že stroj vnikl do vzdušného prostoru země, USA toto tvrzení ovšem odmítají a říkají, že průzkumný stroj se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru.

Trump prohlásil, že zastavil odvetný útok na tři objekty v Íránu jen 10 minut před jejich provedením. Ten by podle odhadů zabil 150 Íránců. Následně na Twitteru americký prezident napsal, že varianta útoku na Írán zůstává.

Zdroj: https://sptnkne.ws/mN6Y
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25182
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Žádné zpětné odkazy pro tento příspěvek.
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1102 sec,0.0538 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,115kB