Ústavní krize místo okurek: Prezident Miloš Zeman předčasně ukončil dovolenou a vrátil se do Lán...   
Pridal tk Pondělí 01 červenec 2019 - 05:50:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 1   Tisknout  LAN_NEWS_24 
Ústavní krize místo okurek: Prezident Miloš Zeman předčasně ukončil dovolenou a vrátil se do Lán, ČSSD bude postavena před volbu, buď zrušit odvolání ministra kultury, anebo odejít z vlády a zaniknout jako opoziční strana! Andreje Babiše čeká menšinová vláda doplněná o odborníky blízké Pražskému hradu s podporou KSČM a SPD, anebo předčasné volby! Proč vůbec vznikla krize okolo ministra kultury? Milionový odklon šéfa NGP a krizový manažer z Agrofertu!

Český prezident Miloš Zeman náhle a nečekaně přerušil ve čtvrtek zahájenou dovolenou na Vysočině a již včera v sobotu se vrátil zpátky do zámku v Lánech, čímž překvapil nejen své spolupracovníky, ale dokonce i svoji ochranku. Podle informací z okolí pana prezidenta se situace v noci z pátku na sobotu dramaticky změnila poté, co se jak Andrej Babiš, tak i Jan Hamáček, dozvěděli, že Miloš Zeman rozhodně Michala Šmardu ministrem kultury nejmenuje a v žádném případě nehodlá přijmout rezignaci současného ministra kultury Antonína Staňka.

Za této situace je ČSSD odhodlána odejít z vlády, protože Andrej Babiš nechce podávat na prezidenta republiky kompetenční žalobu. A jak uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz prezident Miloš Zeman, pokud by Andrej Babiš na něho podal kompetenční žalobu za to, že nechce odvolat Antonína Staňka, tak by to mělo za následek zhoršení vztahů mezi prezidentem a premiérem, které podle Miloše Zemana byly dosud korektní. Situace tak spěje k odchodu ČSSD z vlády.

Jenže toto všechno bylo jasné ještě před odjezdem Miloše Zemana na dovolenou a nebyl tedy důvod si myslet, že se něco zvláštního bude dít. Jenže náhlé přerušení prezidentovy dovolené již po 3 dnech ukazuje, že se něco děje a situace je velmi vážná. Andrej Babiš zjevně začal dostávat signály, že ČSSD je opravdu rozhodnuta z vlády odejít, a proto chce premiér zahájit krizová jednání za účasti samotného prezidenta.

Premiér zřejmě stále doufá, že Miloš Zeman změní svůj názor a Antonína Staňka odvolá a po něm jmenuje Michala Šmardu. Jenže, podle informací naší redakce se to nejen nestane, ale naopak prezident Miloš Zeman v případě rekonstrukce Babišovy vlády by rád viděl na uvolněných pozicích ministrů po ČSSD své vlastní a ideově spřízněné lidi. A právě i o tom bude chtít s Andrejem Babišem jednat.

Andrej Babiš nechce přijít o ČSSD, jeho menšinová vláda by se stala naprosto závislou na libovůli prezidenta Miloše Zemana

Tyto informace by tak de facto znamenaly, že prezident Miloš Zeman už je na šachovnici o několik tahů dál než všichni ostatní a už by rád řešil rekonstrukci Babišovy vlády. Vláda bez ČSSD by sice vyhovovala SPD, ale v žádném případě rekonstruovaná vláda Andreje Babiše nebude prosazovat volební program SPD, protože uvnitř Hnutí ANO je skupina přibližně 26 poslanců, kteří hrozí Andreji Babišovi vypovězením poslušnosti, pokud by Hnutí ANO začalo spolupracovat s SPD, prosazovat jejich program apod.

Informaci o skupině přibližně 26 poslanců v Hnutí ANO přinesl minulý rok v srpnu v rozhovoru pro iDnes samotný Andrej Babiš. Tato skupina poslanců Hnutí ANO jsou pravostředově naladění a mají proti SPD stejnou nenávist jako ODS, TOP09 nebo Lidovci. To je daň, kterou Andrej Babiš musel zaplatit za to, že Hnutí ANO je tak široce rozkročené v politickém spektru zleva doprava.

V současné situaci lze očekávat, že SPD bude muset stačit odchod ČSSD z vlády, po čemž SPD dlouho volala a označovala ČSSD za stranu, která v Babišově vládě škodí národním zájmům, ale nelze očekávat, že by Hnutí ANO začalo prosazovat volební program SPD jako je např. obecné referendum týkající se i mezinárodních smluv, trestní a hmotnou zodpovědnosti politiků a také odvolatelnost politiků.

Přestože Andrej Babiš by nemusel mít s těmito body problém, zmíněná skupina cca. 26 poslanců Hnutí ANO by něco takového nikdy nepřipustila. Proto se teoreticky před námi rýsuje ještě jedna alternativa, vládnutí Andreje Babiše v pozici demise, kdy jeho vláda podá demisi v současné podobě a prezident Miloš Zeman může potom Andreje Babiše pověřit vládnutím v demisi, a to de facto libovolně dlouho.

Česká ústava neobsahuje žádné povinnosti pro prezidenta a prakticky ani žádné lhůty ve vztahu k odvolávání ministrů

Česká Ústava, která je paskvilem, jenž nemá ve Střední Evropě obdoby, totiž neurčuje prezidentovi naprosto žádné povinnosti, a dokonce ani žádné časové lhůty. Nikde v Ústavě není uvedeno, že prezident něco “musí” nebo “je povinen”, ale všude jsou použity pouze oznamovací tvary “na návrh odvolá”, což vnáší do celé problematiky další dvojznačný výklad, protože v českém jazyce slovo “návrh” označuje dokument, který jedna strana podává a druhá strana dokument posuzuje. To ale znamená, že druhá strana může návrh zamítnout. A přesně to dělá Miloš Zeman v případě Antonína Staňka, kdy prezident republiky odmítl návrh premiéra Andreje Babiše na odvolání ministra kultury.

Pražská kulturní fronta je v šoku, jak si to mohl prezident dovolit, jenže Miloš Zeman se pouze řídí textem Rychetského doslovného znění české Ústavy. Celá kauza přitom vypukla úplně banálně. Ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk totiž před Evropskými volbami odvolal z funkce ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, který uzavřel sám se sebou smlouvu na 1,2 milionu korun ve věci autorských práv k výstavním aktivitám galerie.

Jelikož Jiří Fajt měl manažerskou smlouvu a v ní sjednané odměny, zmíněná suma se týkala celkem 6 projektů a Jiří Fajt z nich měl vyinkasovat právě zmíněnou sumu. Ministr kultury dokonce na Jiřího Fajta podal hned dvě trestní oznámení kvůli tunelování rozpočtu NGP a kontrola zjistila v galerii i další pochybení. Dále byl odvolán i Michal Soukup jako ředitel olomouckého Muzea umění.

Ministr za ČSSD odhalil v Národní galerii v Praze vyvádění peněz, ale místo ocenění a pochvaly přišel řev z Lidového domu a ministrovo odvolání

Jenže, namísto toho, aby Antonín Staněk dostal pochvalu za to, že odhalil tunelování peněz z NGP, spustila se mediální smršť a kulturní fronta v Praze začala ječet, Česká televize ihned spustila střelbu do Antonína Staňka a vedení ČSSD se rozhodlo ministra odvolat a nahradit ho Michalem Šmardou. Prezident Miloš Zeman se však naštval, že ČSSD namísto pochvaly ministra, který si všiml vyvádění peněz z Národní galerie Praha, se ho místo toho chce zbavit. Prezident Miloš Zeman tak odvolání Antonína Staňka nepřijal a z funkce ministra jej neodvolal. ČSSD v tom okamžiku zjistila, že je v roli onuce, která nemá naprosto žádnou kontrolu nad tím, kterého ministra za ČSSD může nebo nemůže Lidový dům odvolat. Preference ČSSD se navíc začaly propadat.

Milan Knížák dokonce uvedl, že za odvolání Jiřího Fajta by měl ministr Antonín Staněk dostat vyznamenání namísto odvolání. Nedávno uveřejněný průzkum politiků ukázal, že Antonin Staněk je nejoblíbenějším politikem v ČSSD, což je naprostý paradox, když právě jeho se chce teď ČSSD zbavit. Vysvětlení této situace přinesl Jiří Paroubek.

Michal Šmarda je podle ex-premiéra přítelem Bohuslava Sobotky a Radka Pokorného z ČSSD, což jsou úhlavní nepřátelé Miloše Zemana, a právě proto se Michal Šmarda nikdy ministrem nestane, stejně jako se jím nestal Miroslav Poche před rokem, kterého také prezident Miloš Zeman odmítl ČSSD schválit. Situace se tak pouze opakuje a Miloš Zeman si i tentokrát prosadí svou. Existuje jedno řešení, stejně jako minulý rok. ČSSD místo Michala Šmardy navrhne na post ministra kultury někoho jiného, kdo bude přijatelný pro Miloše Zemana.

Prezidentova mocenská hra může zlikvidovat ČSSD a současně ovládnout a spoutat Andreje Babiše, aby přestal jít na ruku americkým neoconům a začal poslouchat globalčiky a Pražský hrad

Pro ČSSD to ale bude konečná. Pokud ustoupí prezidentovi, ztratí ČSSD veškerou autoritu a mnozí poslanci ČSSD ustoupení prezidentovi nerozdýchají. Pokud si to ČSSD nenechá líbit a její všichni ministři odejdou z vlády, tak by podle koaliční smlouvy měla padnout celá vláda, tak je to sepsané v koaliční smlouvě, ale podmínkou je, že rezignují všichni ministři za ČSSD. Pokud by jeden z nich nerezignoval, vláda by nepadla a pouze by proběhla rekonstrukce. A v tuto chvíli není jasné, zda-li Antonín Staněk by opravdu odešel spolu se svými kolegy.

Každopádně, ČSSD by odchodem z vlády ztratila naprosto jakýkoliv význam. Andrej Babiš nepotřebuje k vládě, když na to přijde, dokonce ani SPD, ani KSČM, může vládnout s podporou Miloše Zemana klidně až do konce volebního období v demisi ve vládě, kde bude Andrej Babiš poslouchat Miloše Zemana na slovo. A nemyslím si, že tohle by Andrej Babiš chtěl riskovat. Bude se snažit rozmluvit Janu Hamáčkovi odvolání Antonína Staňka, protože rozmluvit neodvolání ministra panu prezidentovi nepůjde.

Jisté náznaky, odkud vítr fouká, naznačuje i to, koho Antonín Staněk pověřil dočasným vedením Národní galerie Praha po odvolaném Jiřím Fajtovi. Je to Ivan Morávek, bývalý ředitel pekárenského kolosu Penam Slovakia, který spadá do koncernu Agrofert. Ministr za ČSSD tak dosadil do čela NGP Babišova člověka, a tím je to dané, proč se spustil takový řev v pražských kafilérkách a jiných ústavech mediální fronty, a proč i vedení ČSSD tak prudce reagovalo a chce Antonína Staňka odvolat.

Proto ČSSD možná ani netuší, jestli opravdu odejdou z vlády všichni ministři, anebo někdo zůstane. Vítězem v této hře bude opět Miloš Zeman, a to v obou případech, i když ČSSD ustoupí, i stejně tak i když neustoupí a odejde z vlády. Mezi poraženými však bude i Andrej Babiš. V případě odchodu ČSSD se jeho vláda stane naprostým vazalem Pražského hradu. A je jasné, že do této role se Andrej Babiš dostat nechce.

-VK-
Šéfredaktor AE News


Zdroj: https://aeronet.cz/news/ustavni-krize-misto-okurek-prezident-milos-zeman-predcasne-ukoncil-dovolenou-a-vratil-se-do-lan-cssd-bude-postavena-pred-volbu-bud-zrusit-odvolani-ministra-kultury-anebo-odejit-z-vlady-a-zaniknout/Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZpětná adresa pro váš příspěvek: http://www.infokuryr.cz/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=25179
Pro psaní komentářů musíte být přihlášen. Prosím přihlaste se, nebo se zaregistrujte zde pro přihlášení
Zpětné odkazy
Maglia Liverpool Bambino
Komentáře - Info kuryr
From: Maglia Liverpool Bambino

Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1091 sec,0.0535 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,100kB